ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

Σήμερα 15-3-2023 πραγματοποιήσαμε Άσκηση σεισμού του ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ (Ο.Α.Σ.Π.)

βάση του Μνημονίου Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου σε Σχολική Μονάδα

Αρχικά οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων προετοίμασαν τους μαθητές τους χρησιμοποιώντας κατάλληλα μέσα έτσι ώστε να γίνουν κατανοητοί οι βασικοί κανόνες συμπεριφοράς σε περιπτώσεις σεισμού.

Στη συνέχεια συμμετείχαν στις ασκήσεις ετοιμότητας και να εκπαιδεύονται στην εφαρμογή του Σχολικού Σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης για περίπτωση σεισμού.

Όταν ακούστηκε ο κατάλληλος «συνθηματικός» ήχος εφαρμόσαμε  τη διαδικασία εκκένωσης των αιθουσών και του κτιρίου, όπως αυτή περιγράφεται στο μνημόνιο  και  φροντίζοντας για την ασφαλή μετακίνηση των μαθητών μας στον χώρο διαφυγής.

Αφού επιστρέψαμε με ασφάλεια στο σχολείο και μετά την ολοκλήρωση της αποτίμησης της Άσκησης ετοιμότητας, συνεχίσαμε το πρόγραμμα διδασκαλίας.

Προγραμματίστηκε μια επόμενη άσκηση με στόχο την βελτίωση και την απόλυτη εφαρμογή της διαδικασίας εκκένωσης του κτηρίου.