Η υγιεινή διατροφή στο σχολείο μας!

Την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022 επισκέφτηκε το σχολείο μας η διατροφολόγος – διαιτολόγος κυρία Σταυρούλα Γκιουζελίδου για να μας επιμορφώσει και να μας ενημερώσει για θέματα διατροφής. Παιδιά και εκπαιδευτικοί παρακολουθήσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον την εξαιρετική  παρουσίαση στο διαδραστικό πίνακα που ήταν γεμάτη χρώμα και εικόνες και την έκανε ακόμη πιο ελκυστική για τους μαθητές μας. Μάθαμε για τις υγιεινές και ανθυγιεινές τροφές, για τη διατροφική πυραμίδα και τα οφέλη της υγιεινής διατροφής.

Κατόπιν παίξαμε δύο παιχνίδια όπου οι μαθητές έπρεπε να κατηγοριοποιούν τις τροφές ανάλογα με το είδος πχ όσπρια, φρούτα, λαχανικά, κρέας, δημητριακά, γλυκά κτλ και στην συνέχεια έπρεπε να διαχωρίσουν τις υγιεινές από τις ανθυγιεινές τροφές. Οι δραστηριότητες συνεχίστηκαν και στις τάξεις των μαθητών δουλεύοντας σε μικροομάδες.

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Γκιουζελίδου που μας επισκέφθηκε και  μας ενημέρωσε ενώ ταυτόχρονα διασκεδάσαμε όλοι με έναν διαδραστικό και εκπαιδευτικό τρόπο.