ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

Στα πλαίσια Σχεδίου Δράσης του σχολείου μας Την Τετάρτη 18/5/2022 Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων, ομάδα μαθητών συνοδευόμενοι από εκπαιδευτικούς , πραγματοποίησε επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Κομοτηνής.

Μας υποδέχτηκε εγκάρδια η Μουσειολόγος  κ. Κέλυ Γκόγκου. Μας ξενάγησε στους χώρους του μουσείου αυτής της παλιάς αρχοντικής οικίας. Παρουσίασε με ευρηματικό τρόπο τους χώρους του σπιτιού και τα αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν οι ένοικοι του πολλά χρόνια πριν.

Η κυρία Κέλυ μας έδωσε την ευκαιρία να ταξιδέψουμε πίσω στο χρόνο και να φανταστούμε τη καθημερινή ζωή των ανθρώπων της εποχής. Τέλος διασκεδάσαμε μέσα από μία δημιουργική δραστηριότητα όπου κάθε παιδί έφτιαξε το δικό του «πορτραίτο» με παραδοσιακή φορεσιά.

Αναχωρήσαμε για το σχολείο με αποτυπωμένες στο μυαλό μας τις εικόνες των αντικειμένων του Μουσείου και με την φαντασία μας να συνεχίζει να ταξιδεύει.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Κέλυ Γκόγκου για την φιλοξενία και την εξαιρετική ξενάγηση.