Επίσκεψη της Α τάξης στο ταχυδρομείο Σκύδρας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Α τάξης συνοδευόμενοι από τον Διευθυντή του Σχολείου ,την εκπαιδευτικό Πληροφορικής και τη συνοδό μαθητή που ανήκει στο ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό επισκεφθήκαμε το ταχυδρομείο Σκύδρας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α1 αφού είχαν διδαχθεί στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας τον τρόπο αποστολής αλληλογραφίας ετοίμασαν τα ίδια τα παιδιά γράμματα για να τα στείλουν στα αγαπημένα τους πρόσωπα.
Η υποδοχή στο χώρο του ταχυδρομείου από τους υπαλλήλους ήταν θερμή (παρόλο που η επίσκεψη ήταν ξαφνική). Κάθε μαθητής συνοδευόμενο από δύο ακόμη συμμαθητές του πήγαινε στο γκισέ, έπαιρνε το γραμματόσημο, το κολλούσε στο φάκελο και μετά το έριχνε στο κουτί του ταχυδρομείου που ήταν έξω από το κατάστημα. όταν τελείωσε αυτή η διαδικασία ο υπάλληλος πήγε έξω στο κουτί , το άνοιξε και έβγαλε όλα τα γράμματα που ήταν μέσα. Τα σφράγισε στο χώρο του γραμματοσήμου και τους είπε ότι πλέον είναι έτοιμα για να φτάσουν στον προορισμό τους.
Ή εμπειρία ήταν μοναδική για όλους. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους υπαλλήλους του ταχυδρομείου μας