“Παραγωγή κομποστ στο σχολείο μας”

Στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Σκύδρας πραγματοποιήθηκε η πρώτη κομποστοποίηση για παραγωγή λιπάσματος.

Ο κ. Βιτάλης Σταύρος χάρισε στο σχολείο μας ένα κομποστοποιητή και ένα κινητό θερμοκήπιο που έχει κατασκευάσει ο ίδιος. Με αυτήν την αφορμή λοιπόν, οι μαθητές της Στ τάξης διδάχθηκαν την έννοια της κομποστοποίησης και ανέλαβαν να την πραγματοποιήσουν . Έφεραν από το σπίτι τους τα κατάλληλα υλικά για τα οποία είχαν νωρίτερα ενημερωθεί.

Ο κ. Βιτάλης τους έδωσε τις τελικές εξηγήσεις και τους βοήθησε να τα βάλουν στον κομποστοποιητή. Επιπλέον τους έδωσε οδηγίες για το πώς θα τον φροντίσουν και το λίπασμα αναμένεται σε 1 ½ μήνα…!
12

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριότητων Ν. Πέλλας κα. Ελισάβετ Φράγκου και εκπρόσωπο του ΚΠΕ Έδεσσας Γιαννιτσών κα. Μαρία Αβραάμ.

23

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΤΗ
75% καφέ 25% πράσινα ,βρέξιμο ,80% γέμισμα
Κάθε τρεις μέρες γύρισμα