ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Μ. ΕΥΚΛΕΙΔΗ 2

Στο 18ο Μαθητικό Διαγωνισμό “Παιχνίδι και Μαθηματικά” συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες των Δημοτικών Σχολείων, 1ου Οιχαλίας και 1ου Φαρκαδόνας. Το διαγωνισμό  διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου.

Σύμφωνα με την η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία βασικός σκοπός του διαγωνισμού είναι να έρθουν οι μαθητές/τριες σε επαφή με ασκήσεις/δραστηριότητες, μέσα από τις οποίες:

• Θα αντιληφθούν ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και αναπτύσσουν ευρύτητα σκέψης.
  • Θα εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές και προβλήματα της καθημερινής ζωής.
  • Θα χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.

Καλή επιτυχία στα παιδιά που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό!