Γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στην Πάρνηθα (Ε’ τάξη)

Κάθε χρόνο, στις 5 Ιουνίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, μια μέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση και τη δράση για την προστασία του περιβάλλοντος μας. Η τάξη μας, φέτος αποφάσισε να τιμήσει αυτήν την ημέρα με μια εκδρομή στην όμορφη Πάρνηθα και συγκεκριμένα στο καταφύγιο Μπάφι.

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής μας, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τα μονοπάτια του βουνού, να παρατηρήσουν την πλούσια πανίδα και χλωρίδα και να αντιληφθούν τη σημασία της διατήρησης του φυσικού περιβάλλοντος. Από τα δάση μέχρι τους καταρράκτες, κάθε στιγμή ήταν μια ευκαιρία να συνδεθούμε με τη φύση και να ανανεώσουμε τη δέσμευσή μας για την προστασία του περιβάλλοντος.

Πέρα από την απόλαυση της φύσης, οι μαθητές είχαν επίσης την ευκαιρία να συζητήσουν σχετικά με τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει το περιβάλλον μας και να σκεφτούν πώς μπορούν να συμβάλλουν στη διατήρηση της φύσης και του περιβάλλοντος.

Καθώς επιστρέψαμε στο σχολείο, φορτωμένοι με εμπειρίες και νέες γνώσεις, η εκδρομή στην Πάρνηθα αποτέλεσε μια αξέχαστη εμπειρία που μας έδωσε την ευκαιρία να συνδεθούμε με τη φύση και να ανανεώσουμε τη δέσμευσή μας για την προστασία του περιβάλλοντος. Ας συνεχίσουμε να εργαζόμαστε μαζί για έναν κόσμο πιο όμορφο και πιο βιώσιμο για όλους!

20240606 1057021 20240606 1127021 20240606 1146471 20240606 1202411

Κατηγορίες: Δραστηριότητες τμημάτων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.