Μουντάφισσα,παραδοσιακή φορεσιά Περαχώρας

Όταν το Λαογραφικό Μουσείο Περαχώρας άνοιξε τις πύλες του στον νέο του χώρο και υποδέχτηκε τους μαθητές/τριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας, έγινε η αφορμή να εμπνευστούν και με μεγάλη χαρά  να δωρίσουν  έργα τους στο νέο μουσείο με θέμα την παραδοσιακή φορεσιά της Περαχώρας, «Μουντάφισσα».

Οι μικροί δημιουργοί  υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κ.: Θυμή Ελένης ,Θυμή Μαρίνας και Βλαδένη Άννας, με οδηγό  ένα  αφιέρωμα στην ιστορία του τόπου μας, γνώρισαν τον ρόλο της τέχνης, της αισθητικής, της συμμετρίας και της φύσης στην παράδοση.Εστιάσαν στις ιστορικότερες μορφές κεντήματος, στο Κολονάτο πουκάμισο, το Σιγκούνι και τα στολίδια της ενδυμασίας.

Γεωμετρικά σχήματα, “κυπαρισσάκια” που χορεύουν, φλουριά από μεταλλικό χαρτόνι χαραγμένα με χαλασμένα στυλό(!) και  χρωματικές αντιθέσεις γέμισαν χαμόγελα την τάξη τους!

Θερμές ευχαριστίες στον κ. Νικόλαο Γεωργίου,εκπαιδευτικό του 1ου Δημοτικού Σχολείου Λουτρακίου, για την εξαιρετική του παρουσίαση σε θέματα της φορεσιάς από την πολυετή, προσωπική του έρευνα, τις κυρίες Μαρίκα Γεωργίου για τις γνώσεις της και τη ζεστή φιλοξενία της  και Μαρία Φραγκιά  για τη συγκινητική της αφήγηση!

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους,μικρούς και μεγάλους για την υπέροχη δράση τους!