Δ΄Τάξη – Μια Φορά κι Έναν Καιρό – Λαογραφική Έκθεση

5BA72999 F0AC 4E69 85EB 467B06F4FFF2

Μια πλούσια λαογραφική έκθεση από παλαιά οικιακά αντικείμενα πραγματοποιείται αυτές τις ημέρες στο σχολείο μας . Η αφορμή δόθηκε από την επίσκεψη των μαθητών της Δ΄ τάξης στο Λαογραφικό Μουσείο της πόλης μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος. Εκεί γνωρίσαμε διάφορα αντικείμενα παλαιοτέρων εποχών, τα οποία σε πολλούς από εμάς θύμιζαν παρόμοια που βλέπουμε στα σπίτια των παππούδων μας. Με την ιδέα της κυρίας Βάσως Ζαχαροπούλου να δημιουργήσουμε την δική μας έκθεση και τη βοήθεια της κυρίας Ευγενίας Κορομπίλη και του κυρίου Βαγγέλη Κουνή, αρκετοί μαθητές ανταποκρίθηκαν φέρνοντας αντικείμενα από τα σπίτια τους και ο ένας παρασυρόμενος από τον άλλον, πρόσθετε και το δικό του “λιθαράκι”, ώστε να στηθεί μια αξιόλογη έκθεση, που καλύπτει πολλούς τομείς της καθημερινής ζωής μιας άλλης εποχής. Έτσι, όλοι ερχόμαστε κοντά στον πολιτισμό, γνωρίζουμε την κληρονομιά του τόπου μας και δεν ξεχνάμε τις ρίζες μας.

Οι επισκέψεις στην έκθεση ξεκίνησαν. Οι συμμαθητές μας από κάθε τμήμα, συνοδευόμενοι από τον εκπαιδευτικό της τάξης, ξεναγούνται στον χώρο, με τους μαθητές της Δ΄ τάξης να έχουν αναλάβει τον ρόλο ξεναγού. Η έκθεση έχει εμπλουτιστεί και με παράλληλες δράσεις, παράσταση Καραγκιόζη, από τον κ. Γιώργο Αναγνώστου, συνταξιούχο δάσκαλο, αφήγηση λαϊκού παραμυθιού από την κ. Γεωργία Καλλέργη και τραγούδια από την κ. Μαριάννα Ροντογιάννη, παραδοσιακά παιχνίδια και χοροί από την κυρία Γιώτα Σφέτσα. Επίσης, δημιουργήσαμε και βίντεο, ένα με κάποια δείγματα από τα εκθέματα και αφήγηση από τους μαθητές του Δ1 τμήματος και ένα δεύτερο με το Λαϊκό παραμύθι “Ο Ποντικός και η Θυγατέρα του”, από τους μαθητές του Δ2 τμήματος.

Σας περιμένουμε όλους!!!