«Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2023-24».

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι:

Τη σχολική χρονιά 2023 – 2024 στην Α΄ τάξη του σχολείου μας θα φοιτήσουν μαθητές/τριες που γεννήθηκαν 1-1-2017 έως και 31-12-2017.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν, με φυσική παρουσία των γονέων, από την 1 Μαρτίου 2023  μέχρι και τις 20 Μαρτίου 2023 μεταξύ των ωρών 08:15 έως και 12:30 μετά από τηλεφωνικό ραντεβού στο τηλέφωνο :  2822022119. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στις παρ. 7 και 8 του άρθρου 7 του ΠΔ 79/2017 (Α’ 109), όπως η τελευταία παράγραφος αντικαταστάθηκε και ισχύει (παρ. 1δ του άρθρου 204 του Ν.4610/2019 (Α ́70).

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

Αίτηση εγγραφής που συμπληρώνεται στο σχολείο. (Αν θέλετε να την έχετε προσυμπληρωμένη πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το έντυπο)

Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)  (Κατεβάστε το έντυπο και φροντίστε να το συμπληρώσει και υπογράψει ο/η παιδίατρος.)

Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (Λογαριασμός ΔΕΚΟ, Συμβόλαιο Ενοικίασης ή Αγοράς Κατοικίας, Έντυπο Ε1 Φορολογικής δήλωσης…)

Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου, εκδίδεται από το νηπιαγωγείο.

Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. (Αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο μας μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του Υ.ΠΑΙ.Θ).

Προαιρετικά

Φοίτηση στο Ολοήμερο

• Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο που συμπληρώνεται στο σχολείο. (Αν θέλετε να την έχετε προσυμπληρωμένη πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το έντυπο)
  • Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται όλοι/ες οι μαθητές/τριες χωρίς προϋποθέσεις σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. 118139/Δ1/9-9-2020 Υ.Α.(Β 3838).

Υ.Γ. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία καλέστε στο τηλ: 2822022119.

Μπορείτε επίσης  να δείτε τον χάρτη της σχολικής μας περιφέρειας !