“Ολυμπιακό Μουσείο”

Τη Δευτέρα 3/6/2024 οι μαθητές/τριες των τμημάτων Ε1 και Ε2 επισκέφθηκαν το Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης στα πλαίσια προγράμματος Αγωγής Υγείας που πραγματοποιείται στο σχολείο.Παρακολούθησαν τα εκπαιδευτικά προγράμματα με τίτλο: Παραολυμπιακοί Αγώνες και Επιστήμη των Αθλημάτων(πρόγραμμα σχεδιασμένο από το Science Museum του Λονδίνου).
Οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τον κόσμο των Παραολυμπιακών Αγώνων και την ιστορία τους και γνώρισαν το Goalball, μαθαίνοντας πώς διεξάγεται ένας αγώνας για άτομα με απώλεια όρασης, και το Boccia για άτομα με κινητική αναπηρία.
Στη συνέχεια μέτρησαν τα αντανακλαστικά,την ευλυγισία,την ταχύτητα και την ευστοχία τους ανακαλύπτοντας τις ικανότητες και τη μοναδικότητά τους. Μαθητές και συνοδοί συμμετείχαν με ενθουσιασμό στα βιωματικά εργαστήρια και απόλαυσαν τα διαδραστικά εκθέματα του Μουσείου.