Ημέρα: 15 Μαΐου 2024

“Επίσκεψη στην έκθεση Dali”

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης επισκέφθηκαν την έκθεση: Dali-Ταξίδι στο μυαλό μιας ιδιοφυΐας. Η έκθεση είναι μία συναρπαστική περιήγηση στα πιο διάσημα έργα του Σαλβαδόρ Νταλί από μια εντελώς νέα οπτική. Μια εμπειρία αιχμής που βασίζεται σε παράλληλα σύμπαντα, την κβαντική φυσική, την τέταρτη διάσταση, την οπτική, την ιερή γεωμετρία και την αλληλουχία DNA όπως ερμηνεύονται από τον Νταλί μέσα από τα έργα του. Η επίσκεψη οργανώθηκε στο πλαίσιο της δράσης: Η τέχνη στη διαφοροποιημένη διδασκαλία. Η επαφή των μαθητών με την Τέχνη συμβάλλει στην ολόπλευρη ανάπτυξή τους, καθώς προωθείται η καλλιέργεια της συνεργασίας και της αλληλεγγύης, εδραιώνεται η εμπιστοσύνη, τονώνεται η αποδοχή της διαφορετικότητας και προωθείται ο γόνιμος διάλογος.