Μαρίνα Γιώτη«Γέτι»

Με μεγάλη μας χαρά υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας την Τρίτη 14 Νοεμβρίου την αγαπημένη συγγραφέα κα Μαρίνα Γιώτη, στο πλαίσιο της έναρξης λειτουργίας της βιβλιοθήκης της σχολικής μας μονάδας και του σχεδίου δράσης

« Αναβάθμιση της λειτουργίας της δανειστικής βιβλιοθήκης ».
Η κα Γιώτη γεννήθηκε στην Αθήνα και σπούδασε Marketing, Καλές Τέχνες και Εικονογράφηση σε Πανεπιστήμια της Ουάσιγκτον και της Νέας Υόρκης.Έχει τιμηθεί για τη δουλειά της με Διεθνή Βραβεία ενώ το βιβλίο που μας παρουσίασε «Γέτι , η δύναμη του ακόμη» έχει αποσπάσει το 1ο Βραβείο Βιβλίου Public 2021 στην κατηγορία Ελληνική Παιδική Λογοτεχνία.
Αφού διαβάσαμε το βιβλίο και γνωρίσαμε το «Γέτι» παίξαμε παιχνίδια ενδυνάμωσης του μυαλού – κάναμε γυμναστική στον εγκέφαλό και μάθαμε πως:
Όταν μαθαίνουμε κάτι καινούργιο , το μυαλό μας ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ
Όταν χρησιμοποιούμε την φαντασία μας , το μυαλό μας ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ
 Όταν προσπαθούμε ΞΑΝΑ κάτι που δεν καταφέραμε την πρώτη φορά το μυαλό μας
ΨΗΛΩΝΕΙ
Όταν κάνουμε λάθος και προσπαθούμε ξανά , το μυαλό μας ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑΣΗΚΩΝΕΤΑΙ.
Οι μαθητές/τριες ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό και συμμετείχαν σε όλες τις δραστηριότητες. Μικροί και μεγάλοι αποχωρήσαν από την παρουσίαση γνωρίζοντας ότι δεν
υπάρχει κάτι που δεν μπορούμε να κάνουμε …..ακόμη!!!

FB IMG 1700054854855 FB IMG 1700054862712 FB IMG 1700054873620 FB IMG 1700054881253