Υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος «Ολυμπιακή Παιδεία – 4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία» για μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικού έτους, 2023-2024».

Χωρίς κατηγορία

8bf23fd0 6749 4b18 916e 36dd3bceabab Olympic flag.svg
Στα πλαίσια της υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος «Ολυμπιακή Παιδεία – 4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία» για μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικού έτους, 2023-2024», την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας ποικίλες δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τμημάτων μας.
Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε κατά την 3η, 4η και 5η διδακτική ώρα.
Στόχος του προγράμματος είναι να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους/τις μαθητές/τριες στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού και να γνωρίσουν μέσα από τη συμμετοχή τους τα ολυμπιακά αθλήματα.
Το παρακάτω πρόγραμμα διοργανώθηκε από τους γυμναστές του σχολείου μας σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων αλλά και με τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων.
Το πρόγραμμα περιελάμβανε:
1. Τελετή αφής ολυμπιακής φλόγας (ΣΤ1 + ΣΤ2)
2. Επίδειξη καλλιτεχνικής γυμναστικής (κορίτσια)
3. Λαμπαδηδοδρομία (Β1 + Β2). Η λαμπαδηδοδρομία ξεκινά με ζεϊμπέκικο
(Ελλάδα) και τελειώνει με βαλς (Γαλλία).
4. Ρίψη μπαλάκι (Α1 + Α2)
5. Ρίψη medicine ball (Ε1 + Ε2)
6. Άλμα σε μήκος (Β1 + Β2)
7. Δρόμος ταχύτητας (Γ1 + Γ2)
8. Σκυταλοδρομία (Δ1 + Δ2)
9. Μαραθώνιος (ΣΤ1 + ΣΤ2)
10. Επίδειξη τεχνικών άρσης βαρών (αγόρια)
11. Απονομή μεταλλίων
Πολλά συγχαρητήρια σε διοργανωτές και συμμετέχοντες!