ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ

Χωρίς κατηγορία

ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΚΟΡΔΕΛΙΟ 5-10-2021

Αγαπητοί γονείς των μαθητών του 1ου Δημ.Σχ. Ελευθερίου Κορδελιού,
Οφείλουμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής: Το σχολείο μας, λόγω και του μεγέθους του, απαιτεί 2 τουλάχιστον καθαρίστριες σε καθημερινή βάση ώστε να καθαρίζεται επαρκώς. Αυτή τη στιγμή υπάρχει μια,η οποία βρίσκεται σε άδεια, και μια δεύτερη, συμβασιούχα, η οποία κάνει μεν ό,τι μπορεί, είναι όμως στο σχολείο μας προσωρινά και η σύμβασή της λήγει το Νοέμβριο, ενώ την Τετάρτη 6-10 φεύγει σε άδεια. Παρά τις συνεχείς οχλήσεις μας προς τις υπηρεσίες του Δήμου (τμήμα Παιδείας, Αντιδήμαρχος κ.λπ.) το πρόβλημα παραμένει και ο κάθε αρμόδιος δηλώνει πως αδυνατεί να βοηθήσει. Ως εκ τούτου το σχολείο καθαρίζεται πλημμελώς, με αποτέλεσμα κάποιες αίθουσες να παραμένουν χωρίς σφουγγάρισμα, κυρίως δε οι αίθουσες του ολοημέρου όπου τα παιδιά σχολούν στις 4 καθώς και οι τουαλέτες, οι οποίες απαιτούν σχολαστική και συχνή καθαριότητα.Να σημειωθεί πως, ακόμα και όταν επιστρέψει η μόνιμα τοποθετημένη δεν αρκεί σε καμιά περίπτωση και το πρόβλημα θα διαιωνίζεται αν δε δοθεί λύση άμεσα. Όλα τα παραπάνω εγκυμονούν κινδύνους για την υγεία των μαθητών αλλά και τη δική μας, δεδομένων και των συνθηκών της πανδημίας που βιώνουμε. Θεωρήσαμε υποχρέωσή μας να σας ενημερώσουμε, εφόσον οι δικές μας ενέργειες προς τη λύση του ζητήματος απέβησαν μέχρι στιγμής άκαρπες.

Η δ/ντρια και οι εκπ/κοι του σχολείου