ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΑΜΠΕΛΑΚΙΑ

Την Πέμπτη 23 Μαΐου πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στα Αμπελάκια Λάρισας. Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου και οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου Αλμυρού. Με αφορμή την Ιστορίας της ΣΤ΄τάξης  και το σχετικό μάθημα για την σημασία του ιστορικού χωριού στα χρόνια της Τουρκοκρατίας, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά και να θαυμάσουν  πετρόχτιστα αρχοντικά, έργα και αντικείμενα εκείνης της εποχής, να περιδιαβούν στα πέτρινα καλντερίμια του χωριού. Η επίσκεψη ξεκίνησε από το Λαογραφικό Μουσείο του χωριού και συνεχίστηκε με ξενάγηση στο αρχοντικό του Γ. Σβαρτς.

Τους μαθητές/τριες συνόδευαν οι εκπ/κοί Τσαρούχας Ευάγγελος, Βούλγαρη Βασιλική, Καμήλαλης Βασίλειος και οι διευθύντριες των σχολείων Χαμηλού Παρασκευή και Κρίκη Ευαγγελία.

20240523 114144 20240523 113623