ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ

1 3

H Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία διοργάνωσε υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. τον 18ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» , «Ο μικρός Ευκλείδης» για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου.

Σε αυτόν συμμετείχαν 1.510 μαθητές/τριες από 70 Δημοτικά Σχολεία του Ν. Μαγνησίας και από αυτούς βραβεύονται 100 μαθητές της ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ και 110 μαθητές της Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.

Η Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στο διαγωνισμό. Οι εκπ/κοί που προγύμνασαν τους μαθητές ήταν η κ. Κρίκη Ευαγγελία,  ο κ. Τσαρούχας Ευάγγελος και η κ. Βούλγαρη Βασιλική. Τα αποτελέσματα επιβεβαίωσαν τις προσδοκίες των εκπ/κών ,  να ενσταλάξουν στους  μαθητές/τριες  τη σημασία της συμμετοχής και της προσπάθειας  σε ένα διαγωνισμό. Έτσι όλοι οι μαθητές/τριες των δύο τάξεων συμμετείχαν και κατέβαλαν μια πολύ αξιοπρεπή προσπάθεια.Επιπλέον μας έκαναν περήφανους με τα Αριστεία ,τα Βραβεία και τους επαίνους που έφεραν στο σχολείο μας.

ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΣΤ΄ τάξη: (1) Αιμιλία Ψ.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤ ΄τάξη: (1)Αθανάσιος Μπ.

ΑΡΙΣΤΕΙΑ Ε΄ τάξη: (3) Αντωνία Σ., Εμμέλεια Κ., Κωνσταντίνα-Μαρία Π.,

ΒΡΑΒΕΙΟ Ε΄ΤΆΞΗ: (1) Ιωάννης Μ.

(Οι έπαινοι δεν εστάλησαν ακόμη)