ΤΡΕΞΙΜΟ, Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ

Το σχολείο μας, την Πέμπτη 16 Μαΐου,   στα πλαίσια της Εσωτερικής Αξιολόγησης και με πρωτοβουλία του εκπ/κου Τσαρούχα Ευάγγελου ΠΕ70, συνεργάστηκε με τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας «Κένταυρος Βόλου» για την πραγματοποίηση αθλητικής δράσης .

Προηγήθηκε παρουσίαση από τους υπεύθυνους του Συλλόγου σε όλους τους μαθητές/τριες. Κατά τη διάρκεια της ομιλίας έγινε αρχικά μια γενική αναφορά στον αθλητισμό και τα οφέλη που προσφέρει σε σωματικό και ψυχολογικό επίπεδο. Στη συνέχεια ο αθλητισμός συνδέθηκε με την κοινωνία και την ανάπτυξη της ευγενούς άμιλλας και του υγιή ανταγωνισμού. Έπειτα αναλύθηκε η σημασία της λέξης «δρομέας» και αναφέρθηκαν γνωστοί αθλητές-δρομείς από την ευρύτερη περιοχή του Αλμυρού. Τέλος επισημάνθηκε η σημαντικότητα της ενεργής συμμετοχής σε επίσημους δρομικούς αγώνες και ότι το τρέξιμο συνάδει με την υγεία, τη χαρά και τη διασκέδαση.

Ως αθλητική δράση διοργανώθηκε ένας μικρός αγώνας αντοχής για όλες τις τάξεις ξεχωριστά με τη βοήθεια της γυμνάστριας κ.Φατούρα Ελένης. Ο δρομικός αγώνας πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου με προκαθορισμένη διαδρομή (χρήση εκπαιδευτικών κώνων). Στο τέλος του αγώνα δόθηκαν αναμνηστικά μετάλλια σε όλους τους μαθητές.

Ευχαριστούμε θερμά τους: Κώστα Κυριαζή (πρόεδρος), Ηλία Οικονόμου (γυμναστής), Κώστα Γουργιώτη (γυμναστής).

20240516 102223 20240516 102124

20240516 111109 20240516 110331

20240516 110640 20240516 110426 20240516 110157

ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ

1 3

H Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία διοργάνωσε υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. τον 18ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» , «Ο μικρός Ευκλείδης» για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου.

Σε αυτόν συμμετείχαν 1.510 μαθητές/τριες από 70 Δημοτικά Σχολεία του Ν. Μαγνησίας και από αυτούς βραβεύονται 100 μαθητές της ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ και 110 μαθητές της Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.

Η Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στο διαγωνισμό. Οι εκπ/κοί που προγύμνασαν τους μαθητές ήταν η κ. Κρίκη Ευαγγελία,  ο κ. Τσαρούχας Ευάγγελος και η κ. Βούλγαρη Βασιλική. Τα αποτελέσματα επιβεβαίωσαν τις προσδοκίες των εκπ/κών ,  να ενσταλάξουν στους  μαθητές/τριες  τη σημασία της συμμετοχής και της προσπάθειας  σε ένα διαγωνισμό. Έτσι όλοι οι μαθητές/τριες των δύο τάξεων συμμετείχαν και κατέβαλαν μια πολύ αξιοπρεπή προσπάθεια.Επιπλέον μας έκαναν περήφανους με τα Αριστεία ,τα Βραβεία και τους επαίνους που έφεραν στο σχολείο μας.

ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΣΤ΄ τάξη: (1) Αιμιλία Ψ.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤ ΄τάξη: (1)Αθανάσιος Μπ.

ΑΡΙΣΤΕΙΑ Ε΄ τάξη: (3) Αντωνία Σ., Εμμέλεια Κ., Κωνσταντίνα-Μαρία Π.,

ΒΡΑΒΕΙΟ Ε΄ΤΆΞΗ: (1) Ιωάννης Μ.

(Οι έπαινοι δεν εστάλησαν ακόμη)