ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ

1 2

Τα καταφέραμε … Οι περισσότεροι μαθητές/τριες του σχολείου μας, όλων των τάξεων, τρέξανε στο Μαραθώνιο Ανάγνωσης εξωσχολικού βιβλίου. Επιπλέον το σχολείο είναι ανάμεσα στα 10 τυχερά σχολεία που κληρώθηκαν για να εμπλουτίσουν τη βιβλιοθήκη τους με 50 τίτλους βιβλίων.

ΤΑ ΤΥΧΕΡΑ ΣΧΟΛΕΙΑ
Τα δέκα (10) σχολεία που κερδίζουν από πενήντα (50) τίτλους για τη βιβλιοθήκη τους είναι:

1. 5ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
2. Δημοτικό Σχολείο «Χαρίσιος Μούκας», Κοζάνη
3. 3ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας
4. 105ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών
5. Δημοτικό Σχολείο Δερματούσας, Ζάκυνθος
6. 1ο Δημοτικό Σχολείο Αλμυρού, Μαγνησία
7. 11ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου
8. 8ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου, Ηλεία
9. 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων
10. Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Τα βιβλία που έχουν επιλεγεί  είναι κατάλληλα και χρήσιμα για τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς (εικονογραφημένα βιβλία, βιβλία συμπεριφοράς, λογοτεχνικά βιβλία για παιδιά και εφήβους, κλασικές εκδόσεις).

«Συγχαρητήρια! Κατάφερες να «τρέξεις» στον 13ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης, που διοργανώθηκε από τις εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ από τον Σεπτέμβριο του 2023 έως τον Μάιο του 2024. Μελέτησες τα βιβλία καταξιωμένων Ελλήνων και ξένων συγγραφέων και γνώρισες διάφορες εκφάνσεις της ζωής στο σχολείο, από τη μάθηση και τη μεταλαμπάδευση πολύτιμων γνώσεων μέχρι τις διαπροσωπικές σχέσεις με τους δασκάλους και τους συμμαθητές, τον σχολικό εκφοβισμό, τη διαφορετικότητα και την αξία της πολυφωνίας…»

Συγχαρητήρια σε εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΗΣ ΕΒΟΛ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ

4 1

Οι μαθητές/τριες της Β΄, Γ΄ και Δ΄τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Τρίτη 14-5-24 το εργοστάσιο της ΕΒΟΛ στην Α’ Βιομηχανική περιοχή Βόλου.

Είχε προηγηθεί ανάλογη  παρουσίαση, από την σχολική νοσηλεύτρια κ. Καρπούζα Χάιδω, στους μαθητές/τριες,   στα πλαίσια του προγράμματος ενημέρωσής τους,  σχετικά με την σωστή διατροφή και την τυποποίηση των προϊόντων. Ακολούθησε η επίσκεψη στην ΕΒΟΛ  ως επιστέγασμα της παραπάνω δράσης.

Εκεί συναντήθηκαν με τη Χημικό του εργοστασίου που τους ξενάγησε στον χώρο παραγωγής , στο χημικό εργαστήριο όπου ελέγχουν την καταλληλόλητα του γάλακτος και στο δωμάτιο ελέγχου του χώρου ομογενοποίησης και εμφιάλωσης των προϊόντων. Παράλληλα τους μίλησε για τη διατροφική αξία του γάλακτος, τη διαδικασία της παστερίωσης και στο τέλος μας κέρασε ένα νοστιμότατο γαλατάκι κακάο ΕΒΟΛ!

Υπεύθυνοι εκπ/κοί: Τόλιος Νικόλαος, Καπράλου Θεοδώρα, Ράπτη Αρετή

IMG 76f06fa98696a32471dd35ec97b59132 V IMG 5a2a69d36775468b0d6df41be7b7af12 V