1821 – Ο ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΜΥΡΟ

α

Εφέτος αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με την τοπική ιστορία και συγκεκριμένα με τον επαναστατικό αγώνα στον Αλμυρό, το 1821. Οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης οργάνωσαν και παρουσίασαν την γιορτή για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου, βασισμένη σε κείμενα, θεατρικά και ποιήματα που σχετίζονταν με τους αγώνες που έδωσε ο Αλμυρός και η ευρύτερη περιοχή, για την ελευθερία τους από τον Τουρκικό ζυγό.

Η Ε΄ τάξη με την καθοδήγηση της μουσικού εμπλούτισαν τη γιορτή με τα ανάλογα τραγούδια. Στο τέλος οι μαθητές/τριες έκλεισαν τη γιορτή  χορεύοντας Τσάμικο και Καλαματιανό .

Το σημαντικότερο είναι πως οι μαθητές/τριες μάθανε πολλά για την ιστορία του τόπου τους, τους ήρωες του Αλμυρού και των γύρω χωριών, τη συμβολή της Ιεράς Μονής Ξενιάς στον απελευθερωτικό αγώνα .

Για την γιορτή συνεργάστηκαν η διευθύντρια κ. Κρίκη Ευαγγελία, ο κ. Τσαρούχας Ευάγγελος δάσκαλος της ΣΤ΄τάξης, η κ. Μαλιάκη Αγγελική, Μουσικός  και η κ. Φατούρα Ελένη,  υπεύθυνη Φυσικής Αγωγής

6                    4 2

5  4 1