ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

ethismos

Στα πλαίσια των προγραμμάτων του Υπουργείου Υγείας και Αλληλεγγύης , οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης παρακολούθησαν την παρουσίαση, που πραγματοποίησαν Επισκέπτριες  από το Κέντρο Υγείας Αλμυρού, σχετικά με την εξάρτηση των παιδιών από το διαδίκτυο.

Ξεκινώντας με την ερμηνεία της λέξης «εθισμός» ξεδίπλωσαν όλες τις παραμέτρους που σχετίζονται με την εξάρτηση των παιδιών από το διαδίκτυο.

• Ποιες είναι οι συνήθειες και συμπεριφορές ενός εξαρτώμενου εφήβου;
  • Ο «εικονικός φίλος» είναι πραγματικός φίλος;
  • Τι επιπτώσεις στην σωματική και πνευματική υγεία  έχει η συνεχής χρήση του διαδιδικτύου;
  • Ποια είναι τα όρια της χρήσης αυτής;

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παρουσίαση, εξέφρασαν απόψεις , διατύπωσαν ερωτήσεις και  κλήθηκαν να απαντήσουν σε ένα ερωτηματολόγιο από το οποίο θα φαινόταν αν έχουν συμπεριφορά εξάρτησης από το διαδίκτυο.

Στο τέλος οι Επισκέπτριες Υγείας τους παρουσίασαν τη Γραμμή Στήριξης στην οποία μπορεί να απευθυνθεί κάποιος δωρεάν για βοήθεια.

Ευχαριστούμε θερμά τις Επισκέπτριες Υγείας , κυρίες Πατσίτα Ελένη και Καλτσά Άλκηστη για την επιμορφωτική και ενδιαφέρουσα παρουσίαση στους μαθητές μας.

20240301 100810           20240301 105935