Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Αγωγής Υγείας

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας, με τίτλο “Διατροφή και Υγεία” η σχολική νοσηλεύτρια του σχολείου μας κ. Χάιδω Καρπούζα  υλοποίησε σχετικές δραστηριότητες με τους μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς των τάξεων. Συγκεκριμένα πρώτα παρακολούθησαν σχετική παρουσίαση και στη συνέχεια ακολούθησαν οι παρακάτω δραστηριότητες:

• Οι Α’ & Β’ τάξεις στο πλαίσιο του προγράμματος ασχολήθηκαν με την πυραμίδα της διατροφής και το πως κατανέμονται οι τροφές σ’ αυτήν. Επίσης τα οφέλη που προσφέρουν στον οργανισμό καθώς και την συχνότητα που πρέπει να καταναλώνονται.
  • Η Α’ τάξη κατασκεύασε μια τρισδιάστατη πυραμίδα, την οποία έβαψε με διάφορα χρώματα ώστε να ξεχωρίζουν οι ομάδες τροφών και στη συνέχεια κόλλησε τροφές στην αντίστοιχη ομάδα.
  • Η Β’ τάξη χωρίστηκε σε δύο ομάδες, με την πρώτη ομάδα να εκπροσωπεί την κυρία υγιεινούλα και η δεύτερη την κυρία ανθυγιεινούλα. Οι ομάδες διαχώρισαν τις τροφές σε υγιεινές και ανθυγιεινές και τις κόλλησαν.

ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΥΓΙΕΙΝΑ