Γαλλικά Στ΄τάξη

και σε word

passe compose

31 Μαΐου 2020-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ:Ελένη Κόλλια

Από αύριο θα τα λέμε από κοντά! Τη χαρά αυτής της συνάντησης θα πρέπει να τη θωρακίσουμε με κάποιους κανόνες που θα προσπαθήσουμε να εντάξουμε με τον πιο ευχάριστο κι αυθόρμητο τρόπο – σαν παιγνίδι, σαν τραγούδι, σαν ζωγραφιά – στην καθημερινότητά μας, προστατεύοντας τον εαυτό μας και τους άλλους! Οι παρακάτω κινήσεις αποτρέπουν τους κινδύνους, όχι την επικοινωνία μας! Μοιραζόμαστε και μοιράζουμε άφοβα χαμόγελα, γέλια, θετικές σκέψεις, ιδέες, δημιουργική διάθεση, κέφι και αισιοδοξία !!!

Δείτε στο βίντεο με πόσο κέφι μπορούμε μείνουμε ασφαλείς: https://safeYouTube.net/w/3U9I

Ακούστε το τραγούδι: https://files.e-me.edu.gr/index.php/s/FOVntb04q4wSrX5

Βάλτε στην τσάντα σας – και κατά νου –  αυτές τις απλές οδηγίες κι ελάτε από αύριο να αποδείξουμε ότι καμία απόσταση δεν είναι ικανότερη από τη φαντασία μας και ότι η καρδιά μας, ανοιχτή, απλόχωρη και ζεστή, θα διώξει τις σκιές και θα γεμίσει τις αυλές μας χρώματα για τις πιο όμορφες εικόνες!

20 Μαΐου 2020-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ:Ελένη Κόλλια

Τους τελευταίους μήνες ένας “κακόβουλος” ιός εισέβαλε στη ζωή μας και την αναστάτωσε. Μας απομόνωσε, μας απομάκρυνε, μας προβλημάτισε, μας τρόμαξε, ίσως. Ας του αφιερώσουμε λοιπόν ένα μάθημα… για να μην μας γίνει πάθημα!.. Γιατί όπως θα ακούσετε και σ’ ένα από τα βιντεάκια που θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

“Covid le virus

on est les plus forts / on te met dehors

dans le lavabo / avec beaucou d’eau.

On ne veut plus te voir / alors, au revoir!”

BISOUS!!!! ????

12 Μαΐου 2020-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ:Ελένη Κόλλια

Μετά τη “βόλτα” στην πόλη ας επιστρέψουμε à la maison για να θυμηθούμε το λεξιλόγιο που σχετίζεται με τους χώρους του σπιτιού, το δωμάτιό μας, τα έπιπλα. Αυτή την “επιστροφή” θα μας την κάνει πιο ευχάριστη, πιο δημιουργική και …καλλιτεχνική ο διάσημος Ολλανδός ζωγράφος Vincent van Gogh αφού με αφορμή το γνωστό πίνακά του La chambre à Arles θα έχουμε την ευκαιρία να δουλέψουμε όχι μόνο το λεξιλόγιό μας αλλά και να γνωρίσουμε λίγο καλύτερα τον σπουδαίο αυτόν καλλιτέχνη και να εκφραστούμε όχι μόνο με λέξεις αλλά και με χρώματα! Allons-y !!!

Αρχικά, δείτε πάλι το (συνημμένο) βίντεο που είχαμε δει στην τάξη με τα δύο παιδιά που μας ξεναγούν στο σπίτι τους…για να ξαναβρούμε τον “προσανατολισμό” μας.

Στη συνέχεια, στον παρακάτω σύνδεσμο πατώντας στα σύμβολα που εμφανίζονται επάνω στην εικόνα σε διάφορα σημεία του δωματίου του Van Gogh, και μπαίνοντας στους συνδέσμους που θα δείτε σε κάθε πράσινο πλαίσιο, θα εξερευνήσετε το μαγικό χώρο του ζωγράφου, θα ανακατευτείτε με τα χρώματα, θα βρείτε δραστηριότητες, θα πάρετε πληροφορίες, θα δημιουργήσετε.

chambre vg by ELENI KOLLIA

TOUCH this image to discover its story. Image tagging powered by ThingLink

www.thinglink.com

30  Απριλίου 2020-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ:Ελένη Κόλλια

Bonjour!!!! Ελπίζω ότι σας βρίσκω καλά, δημιουργικούς και αισιόδοξους!! ????☀

Το τραγούδι “Soleil” του Grégoire και οι προβληματισμοί που θέτει σχετικά με τις διαφορές μας που μπορούν ωστόσο να γίνουν η δύναμή μας και ταυτόχρονα η ευκαιρία για έναν διαφορετικό φωτεινό κόσμο, συνάντησης, αποδοχής, αλληλεγγύης, συνεργασίας, σεβασμού που περιμένει να απλώσουμε το χέρι, θα μας δώσει την ευκαιρία να δουλέψουμε όχι μόνο το λεξιλόγιο μας αναφορικά με τις παραπάνω αλλά και άλλες ακόμα αξίες αλλά κυρίως να σκεφτούμε, να συζητήσουμε, να καταγράψουμε και να σχεδιάσουμε (κυριολεκτικά) σημασίες και προτεραιότητες. Όλα αυτά με μια μικρή …νότα γραμματικής σχετικά με τη χρήση της προσωπικής αντωνυμίας “On”.

Ακούστε προσεκτικά το τραγούδι και στο επόμενο αρχείο βρείτε υλικό και δραστηριότητες για το επεξεργαστείτε καλύτερα. Συμβουλευτείτε επίσης το αρχείο σχετικά με το “0n”, της απρόσωπης προσωπικής αντωνυμίας του “εμείς”, για να κατανοήσετε καλύτερα τη χρήση της .

Τέλος, δείτε και ακούστε τον ίδιο τον Grégoire : https://safeYouTube.net/w/AscA

και ζωγραφίστε, με το δικό σας χέρι, μία εικόνα που να συνοψίζει τις εντυπώσεις, τα συναισθήματα, τις σκέψεις σας. Θα φτιάξουμε, θα εικονογραφήσουμε και θα μοιραστούμε ένα καινούργιο “βίντεο κλιπ” του τραγουδιού με τις δικές σας πινελιές!!!

Και σε word  LES VALEURS DU PRONOM INDÉFINI ON

Και σε word  activites Soleil

23  Απριλίου 2020-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ:Ελένη Κόλλια

Vocabulaire DETERRE