Καλώς ήρθατε στο ιστολόγιό μας

Δεκ 20139
1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΑΣ

Σας καλωσορίζουμε στη διαδικτυακή παρουσία του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αίγινας .

Το ιστολόγιο αυτό αποτελεί μια προσπάθεια δασκάλων και μαθητών που έχει σκοπό να δώσει την ευκαιρία στον επισκέπτη να γνωρίσει τις δραστηριότητες μας, τόσο μέσα από την καθημερινή πράξη, όσο και μέσα από Εκπαιδευτικά Προγράμματα και συνεργασίες με άλλα σχολεία και εκπαιδευτικούς φορείς. Χρησιμοποιήστε τις σελίδες μας για να μάθετε για το σχολείο μας και μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας για οποιοδήποτε θέμα συνεργασίας. Είμαστε πρόθυμοι στη διάθεση όλων… μαθητών ,γονέων και εκπαιδευτικών.

Οδηγίες επαναλειτουργίας των σχολείων με αυτοδιαγνωστικό έλεγχο(self test)για μαθητές και εκπαιδευτικούς

Μαΐ 20215

H εγκύκλιος του ΥΠΑΙΘ για τη λειτουργία των σχολείων από τη Δευτέρα 10 Μαΐου:

Λήψη αρχείου

Η ΚΥΑ που περιγράφει τον τρόπο που θα λειτουργήσουν τα σχολεία από τη Δευτέρα 10 Μαΐου:

Λήψη αρχείου

Η σχολική κάρτα για τους μαθητές:

Λήψη αρχείου

Η δήλωση αποτελέσματος για εκπαιδευτικούς:

ΕΥΧΕΣ

Απρ 202122

«50 ΕΡΓΑ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΑΦΗΓΟΥΝΤΑΙ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ»

Απρ 202120

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας του σχολείου μας με την αγάπη μου και μια επίκαιρη παρουσίαση ppt με τίτλο «50 ΕΡΓΑ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΑΦΗΓΟΥΝΤΑΙ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ».

ΑΝΝΑ ΡΟΔΗ

ΔΑΣΚΑΛΑ ΣΤ2 ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΧΑΛΕΠΑΣ

Απρ 20219

Στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας (κεφ. 4, «Η Ελλάδα στα τέλη του 19ου αι.» σ. 162 – 165) δημιούργησα αυτήν την παρουσίαση, για να γνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριές μου που μοιραζόμαστε αυτήν τη δύσκολη εποχή του κορονοϊού μέσω τηλεκπαίδευσης το καλλιτεχνικό μέγεθος του Γιαννούλη Χαλεπά μέσα από την προσωπική του ιστορία και τα έργα του. Τους την αφιερώνω και ελπίζω να αρέσει και στους υπόλοιπους επισκέπτες της ιστοσελίδας μας.

Άννα Ρόδη – δασκάλα ΣΤ2

Αφιέρωμα στην 25η Μαρτίου 1821

Μαρ 202124

Με αυτήν την παρουσίαση (καθώς και με τον Θούριο και τον Εθνικό μας Ύμνο) γιορτάσαμε διαδικτυακά μέσα στην ψηφιακή μας τάξη τη φετινή διακοσιοστή εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου. Την αφιερώνουμε σ’ όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας και στους επισκέπτες της ιστοσελίδας του σχολείου μας.

Οι μαθητές/-τριες του τμήματος ΣΤ2 και η δασκάλα τους

Καθαρά Δευτέρα

Μαρ 202115

Ζούμε σε μια δύσκολη συγκυρία που συνδυάζει πανδημία, εγκλεισμό, ανέχεια, κοινωνική αποστασιοποίηση και τηλεκπαίδευση, δηλαδή εκπαίδευση από μακριά. Όμως και μέσα απ’ όλα αυτά τα παιδιά εξακολουθούν να είναι το μέλλον και η αισιοδοξία μας. Μέσα από την πολύχρωμη ματιά τους και τις ευχές τους μπορούμε να δούμε το φως στην άκρη του τούνελ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος ΣΤ2 του σχολείου μας, αφού γνώρισαν μέσα από μια παρουσίαση έργα μεγάλων Ελλήνων ζωγράφων, που χαίρονταν σαν μικρά παιδιά να ζωγραφίζουν χαρταετούς, δημιούργησαν τα δικά τους πρωτότυπα έργα. Με αυτά στέλνουν τις ευχές και την αγνή και άδολη αγάπη τους σε όλους/-ες τους/τις συμμαθητές/-τριές τους όλων των τάξεων και στους γονείς και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Ακολουθούν δύο παρουσιάσεις με θέματα «Ο χαρταετός στη νεοελληνική ζωγραφική» και «Ευχές για μια χαρούμενη και πολύχρωμη Καθαρά Δευτέρα».

Η δασκάλα της τάξης

Άννα Ρόδη

TΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Μαρ 20215

Αυτό το φύλλο της εφημερίδας μας είναι αφιερωμένο στα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Φεβ 202126

ΕΥΧΕΣ

Δεκ 202021

Η Διευθύντρια, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αίγινας σας εύχονται Καλά Χριστούγεννα και η νέα χρονιά να είναι γεμάτη Υγεία,Αισιοδοξία,Δημιουργία.

Χριστουγεννιάτικες δραστηριότητες στα Γαλλικά

Δεκ 202018

Από την κ. Κόλλια Ελένη, εκπαιδευτικό Γαλλικής Γλώσσας,για τους μαθητές και τις μαθήτριες των Ε΄και Στ΄τάξεων,με πολλές ευχές για δημιουργικά Χριστούγεννα.

Made with Padlet
« Παλιότερα άρθρα