Καλώς ήρθατε στο ιστολόγιό μας

Δεκ 20139
1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΑΣ

Σας καλωσορίζουμε στη διαδικτυακή παρουσία του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αίγινας .

Το ιστολόγιο αυτό αποτελεί μια προσπάθεια δασκάλων και μαθητών που έχει σκοπό να δώσει την ευκαιρία στον επισκέπτη να γνωρίσει τις δραστηριότητες μας, τόσο μέσα από την καθημερινή πράξη, όσο και μέσα από Εκπαιδευτικά Προγράμματα και συνεργασίες με άλλα σχολεία και εκπαιδευτικούς φορείς. Χρησιμοποιήστε τις σελίδες μας για να μάθετε για το σχολείο μας και μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας για οποιοδήποτε θέμα συνεργασίας. Είμαστε πρόθυμοι στη διάθεση όλων… μαθητών ,γονέων και εκπαιδευτικών.

Ευχές

Τα μάτια των παιδιών -Φύλλο Μαρτίου

ΦΥΛΛΟ ΜΑΡΤΙΟΥ

Διασχολικό Πρωτάθλημα

Απρ 201919

Μια μικρή μαρκόνισσα στην τάξη μας

Απρ 20198

Τμήμα ΣΤ1: Με αφορμή το κεφάλαιο της φυσικής μας για τον Ηλεκτρομαγνητισμό αλλά και κάποια κείμενα της γλώσσας που αναφέρονται σε επαγγέλματα που χάθηκαν ή χάνονται, η συμμαθήτρια μας Α.Μ. έφερε στην τάξη έναν μικρό ασύρματο και μάς έδειξε πώς λειτουργεί. Μετά απ’ αυτό αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε αυτήν την παρουσίαση – αφιέρωμα στον Γουλιέλμο Μαρκόνι και στον ασύρματο και να την μοιραστούμε μαζί σας.

Τα μάτια των παιδιών-Φύλλο Φεβρουαρίου

Μαρ 201914

κάνε κλικ στον τίτλο

ΦΥΛΛΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Διαγωνισμός Φυσικής

Μαρ 201914

Οι μαθητές των Ε΄και Στ΄τάξεων του σχολείου μας πήραν μέρος στον 7ο Διαγωνισμό της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών.Τα θέματα :

Ε ΤΑΞΗ_Α ΦΑΣΗ_2019

ΣΤ ΤΑΞΗ_Α ΦΑΣΗ_2019

«Παιχνίδι και Μαθηματικά»

Μαρ 20191

Οι μαθητές των Ε΄και Στ΄τάξεων του σχολείου μας πήραν σήμερα μέρος στο 13ο  Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.Τα θέματα:

Themata_E

Themata_ST

Ενδεικτικές λύσεις

LYSEIS_E

LYSEIS_ST

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ

Φεβ 201928

Το ΥΠΕΠΘ κυκλοφόρησε τον παρακάτω  οδηγό που δίνει πληροφορίες στους γονείς των μαθητών, οι οποίοι φοιτούν  στο Νηπιαγωγείο ή στο Δημοτικό Σχολείο, σχετικά με τη λειτουργία των σχολείων.

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ

Τα μάτια των παιδιών-Φύλλο Ιανουαρίου

Φεβ 201921

κάνε κλικ πάνω στον τίτλο της εφημερίδας και διάβασε

ΦΥΛΛΟ5- ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2019

Πεπτικό Σύστημα-Διατροφή

Φεβ 201919

Οι μαθητές της Ε1 τάξης του σχολείου μας με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Νικολαΐδου κατασκεύασαν lap book όπου συγκέντρωσαν, με πρωτότυπο τρόπο, υλικό που αφορά το μάθημα της Φυσικής σχετικά με το ΠΕΠΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ και τη ΔΙΑΤΡΟΦΗ .Με παιγνιώδη τρόπο εμπέδωσαν όσα πρέπει να γνωρίζουν και να θυμούνται από τη συγκεκριμένη ενότητα.

« Παλιότερα άρθρα