Καλώς ήρθατε στο ιστολόγιό μας

Δεκ 20139
1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΑΣ

Σας καλωσορίζουμε στη διαδικτυακή παρουσία του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αίγινας .

Το ιστολόγιο αυτό αποτελεί μια προσπάθεια δασκάλων και μαθητών που έχει σκοπό να δώσει την ευκαιρία στον επισκέπτη να γνωρίσει τις δραστηριότητες μας, τόσο μέσα από την καθημερινή πράξη, όσο και μέσα από Εκπαιδευτικά Προγράμματα και συνεργασίες με άλλα σχολεία και εκπαιδευτικούς φορείς. Χρησιμοποιήστε τις σελίδες μας για να μάθετε για το σχολείο μας και μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας για οποιοδήποτε θέμα συνεργασίας. Είμαστε πρόθυμοι στη διάθεση όλων… μαθητών ,γονέων και εκπαιδευτικών.

Ημέρα σχολικού αθλητισμού

Οκτ 20194

Τη Δευτέρα 30/9/2019 γιορτάστηκε η ημέρα σχολικού αθλητισμού στο Δημοτικό Στάδιο Αίγινας με τη συμμετοχή και άλλων σχολείων του νησιού( 2ο Δημοτικό,Δημοτικό Αγ.Ασωμάτων και Πέρδικας).Οι μαθητές αγωνίστηκαν στην ταχύτητα,την αντοχή,τα άλματα ,τις ρίψεις αλλά και σε μπάσκετ και βόλεϊ.

κάνε κλικ στην εικόνα

Βιβλιοθήκη

Ιούν 201926

Οι υπεύθυνοι της βιβλιοθήκης μας μοίρασαν στους μαθητές μας την ακόλουθη ανακοίνωση για τους καλοκαιρινούς μήνες:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ  κάνε κλικ και διάβασε

Δείτε μερικές από τις ζωγραφιές των παιδιών για την αφίσα της βιβλιοθήκης

κάνε κλικ να τις δεις

Λήξη έτους

Ιούν 201926

Με τραγούδια ,χορούς και  ευχάριστα δρώμενα αποχαιρετούν οι μαθητές μας τη σχολική χρονιά που πέρασε και υποδέχονται τις καλοκαιρινές διακοπές.

Αφαία

Ιούν 201919

κάνε κλικ στην εικόνα

Ναός της Αφαίας – μια καλοκαιρινή πρόταση

Αγαπημένοι/-ες μου μαθητές/-τριες, όχι μόνο του ΣΤ1, που είχα τη χαρά να είμαι δασκάλα σας τα δύο τελευταία χρόνια και τώρα ανοίγετε τα φτερά σας για το γυμνάσιο, αλλά όλου του σχολείου μας, θέλω ενόψει καλοκαιριού να σας κάνω μια καλοκαιρινή πρόταση.

Σας προτείνω λοιπόν μια μικρή, όμορφη και ενδιαφέρουσα απόδραση στο ίδιο μας το νησί. Ο ναός της Αφαίας είναι από τα σημαντικότερα αρχαία μνημεία της χώρας μας, που έστω κι αν το έχετε ήδη επισκεφτεί αξίζει να το επισκεφτείτε πάλι και πάλι…

«Ξεσηκώστε» τους γονείς σας, τους παππούδες, τις γιαγιάδες και τους/τις φίλους/-ες σας και πηγαίνετε να κάνετε παρέα στην όμορφη νεαρή θεά μας στο ιερό της. Μπορείτε να συνδυάσετε την επίσκεψή σας στον αρχαιολογικό χώρο και με επίσκεψη στο Μοναστήρι του Αγίου Μηνά και στον Άγιο Γιάννη τον Κρυφό, πικνίκ στο δάσος ή μ’ ένα δροσερό μπάνιο στην Αγία Μαρίνα.

Σας συμβουλεύω να ξεκινήσετε νωρίς το πρωί και να πάρετε μαζί σας καπέλο, αντηλιακό, φάρμακο για το τσίμπημα των εντόμων και μπόλικο νερό, γιατί ο ήλιος του καλοκαιριού είναι δυνατός!

Τέλος, για να είστε προετοιμασμένοι/-ες για όσα θα δείτε και θα αισθανθείτε, σας έφτιαξα μια παρουσίαση του ναού και μ’ αυτήν σας εύχομαι με όλη μου την καρδιά καλό καλοκαίρι.

Με αγάπη

Η δασκάλα σας, Άννα Ρόδη

Ηφαίστειο-πείραμα

Ιούν 201910

«Δύο μικρά τρελά ηφαίστεια εκρήγνυνται στην αυλή του σχολείου μας»: Στα πλαίσια του σχετικού μαθήματος της γεωγραφίας, το τμήμα ΣΤ1 του σχολείου μας αποφάσισε να δημιουργήσουμε δύο μακέτες ηφαιστείων και να τα κάνουμε να… εκραγούν τον Ιούνιο στην αυλή του σχολείου μας σε ώρα διαλείμματος. Με καλοκαιρινή διάθεση οι συμμαθητές/-τριες των υπολοίπων τμημάτων αλλά και οι δάσκαλοι/-ες του σχολείου μας στις 7 Ιουνίου 2019 παρακολούθησαν τη μικρή μας… αταξία στο προαύλιο με περιέργεια αλλά και μεγάλο ενθουσιασμό. Οι μαθητές, οι μαθήτριες και η δασκάλα του τμήματός μας μοιραζόμαστε μαζί σας μερικές φωτογραφίες από τη δραστηριότητά μας και σας ευχόμαστε καλό καλοκαίρι.

κάνε κλικ πάνω στην εικόνα για να δεις όλη τη δράση

«Τα μάτια των παιδιών» -Φύλλο Απριλίου -Μαΐου

Ιούν 20199

ΑΠΡΙΛΙΟΣ -ΜΑΪΟΣ ( κάνε κλικ στον τίτλο)