Σχολικές Δραστηριότητες

12 Μαρτίου 2021

🙂 Κατασκευή χαρταετού.

Η κα Σταυρούλα Βενιζέλου με την τάξη Ε’2 έφτιαξαν πολύχρωμους χαρταετούς ενόψει της Καθαράς Δευτέρας και η χαρά των παιδιών ήταν πραγματικά μεγάλη. Καθ’ όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας τα παιδιά άκουγαν προσεκτικά τη δασκάλα τους, έβαλαν τα δυνατά τους και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό!

6 Μαρτίου 2021

🙂 Λέμε ΟΧΙ στον σχολικό εκφοβισμό.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού. Με αφορμή την ημέρα αυτή, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές της Α’, της Β’ και της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας οργάνωσαν δράσεις με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού.

Οι μαθητές του ΣΤ’2 παρουσίασαν τα είδη του σχολικού εκφοβισμού:

Οι μαθητές του ΣΤ’1 και ΣΤ’3 έγραψαν συνθήματα και ζωγράφισαν αφίσες:

Οι μικροί μας μαθητές από τα τμήματα Α’1, Α’2, Β’1 και Β’2 συμμετείχαν κι αυτοί ενεργά στη δράση και ζωγράφισαν αφίσες με συνθήματα ευαισθητοποίησης …