Το σχολείο μας

ΙΣΤΟΡΙΑ Το 18o Νηπιαγωγείο Ρόδου ιδρύθηκε το 1989. Βρίσκεται στη διασταύρωση των οδών Μητροπόλεως και Χατζηγεωργίου.

χαρτης σχολειου
Το νηπιαγωγείο κάθε χρόνο συμμετέχει σε ευρωπαϊκά, εθνικά και τοπικά εκπαιδευτικά προγράμματα, δράσεις και διαγωνισμούς. Έχει επανειλημμένα τιμηθεί και διακριθεί με επαίνους και βραβεία, με πιο πρόσφατα την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας και την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για το eTwinning έργο «Forest Pathways» που υλοποιήθηκε το σχολικό έτος 2016-2017 .

ΤΜΗΜΑΤΑ Το σχολείο έχει χαρακτηριστεί ως μονοθέσιο, με δεύτερη οργανική θέση για νηπιαγωγό Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, η οποία στελεχώνει το Τμήμα Ένταξη.

Το Τμήμα Ένταξης αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα του σχολείου μας. Υποστηρίζει παιδιά –μέσα στο πλαίσιο της τάξης – με ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες, με σκοπό την πλήρη ένταξή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία. Σε αυτή την πορεία είναι συχνά απαραίτητη η προσαρμογή των δραστηριοτήτων και των μεθόδων διδασκαλίας. Η νηπιαγωγός της Γενικής Αγωγής και η νηπιαγωγός της Ειδικής Αγωγής συνεργάζονται στενά μεταξύ τους και είναι συνυπεύθυνες για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Τμήματος Ένταξης.

Από το σχολικό έτος 2020-2021 λειτουργεί δεύτερο τμήμα το οποίο στεγάζεται σε αίθουσα προκάτ η οποία τοποθετήθηκε στον αύλειο χώρο του όμορου 1ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ Η κ. Ελπίδα Ταμβακά είναι η προϊσταμένη του νηπιαγωγείου και εκπαιδευτικός του τμήματος Γενικής Αγωγής. Η κ. Νίτσα Σακελλάκη είναι η εκπαιδευτικός του Τμήματος Ένταξης. Έλαβαν το πτυχίο τους από το Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Αιγαίου, όπου ολοκλήρωσαν και τις μεταπτυχιακές τους σπουδές. Έχουν λάβει μέρος σε πλήθος επιμορφώσεων, σεμιναρίων και εξειδικεύσεων και έχουν πιστοποιηθεί στη χρήση Τ.Π.Ε. (Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας). Έχουν εργαστεί επίσης στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου ως υπεύθυνες για τις πρακτικές ασκήσεις των φοιτητριών και των φοιτητών στα νηπιαγωγεία της Ρόδου.

Από το σχ.έτος 2021-2022 λόγω απόσπασης της κ.Νίτσας Σακελλάκη σε σχολείο του εξωτερικού, η θέση αναπληρώνεται από εκπαιδευτικό ΠΕ60.