Ενημέρωση για τη λήψη μέτρων προστασίας για τη μείωση μετάδοσης λοιμώξεων του Αναπνευστικού- Update on taking protective measures to reduce transmission of infections respiratory

Ιαν 20248

Σύμφωνα με το υπ’αρ. 1008/ΓΔ4-5/1/2024 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού εάν κάποιος/α μαθητής/τρια παρουσιάζει συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού (πονόλαιμο,βήχα, καταρροή) ή έχει θετικό αποτέλεσμα εργαστηριακού ελέγχου για αναπνευστικό παθογόνο όπως SARS-CoV-2, ιό γρίπης ή RSV, συστήνεται να παραμένει στο σπίτι και να περιορίσει τις επαφέςτου με άλλα άτομα.

Η παραμονή στο σπίτι συστήνεται μέχρι την υποχώρηση ή βελτίωση των συμπτωμάτων και τηνολοκλήρωση τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών σκευασμάτων).

According to the no. 1008/GD4-5/1/2024 document of the Ministry of Education, Religious Affairs and Sports if a student shows symptoms of a respiratory infection (sore throat, cough, runny nose) or has a positive laboratory test result for a respiratory pathogen such as SARS-CoV-2, influenza virus or RSV, it is recommended to stay at home and limit contacts of with other people.

Staying at home is recommended until the symptoms subside or improve completion of at least 24 hours from the complete resolution of the fever (without taking antipyretic  preparations).

KRYOLOGHMA

22/4/: Ημέρα της Γης
    Η 22α Απριλίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα της Γης το 1970 με στόχο την ευαισθητοποίηση των ανθρώπων για σεβασμό στο περιβάλλον.

22/4/1906: Διοργανώνεται στην Αθήνα η Μεσοολυμπιάδα, με αφορμή την επέτειο 10 ετών από την τέλεση των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.

22/4/: Ημέρα της Γης