1ο βραβείο Γαλλοφωνίας στο σχολείο μας

Στα πλαίσια ενός παγκόσμιου μαθητικού θεσμού του Γαλλικού Ινστιτούτου, του διαγωνισμού Γαλλοφωνίας που το σχολικό έτος 2017-18 είχε τίτλο «Μαγικά φυτά και ρίζες- Η πράσινη όψη του νομίσματος» και στον οποίο έλαβαν μέρος σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, το σχολείο μας κατέκτησε την πρώτη θέση ανάμεσα σε δεκάδες δημοτικά σχολεία όλης της Ελλάδας.

Οι μαθητές/τριές μας κατασκεύασαν 7 ψηφιακά φυτολόγια δικής τους έμπνευσης, τα οποία ζωγράφισαν με ξυλομπογιές, μαρκαδόρους και παστέλ. Στη συνέχεια κατόπιν δικών τους σκέψεων και με τη γλωσσική καθοδήγηση της δασκάλας των Γαλλικών κ. Παλαβιτσίνη Νερίνας, συνέθεσαν επτά ποιηματάκια για κάθε φυτό του φυτολογίου τους. Τα φυτά είχαν μια πρωτότυπη ονομασία και διέθεταν μαγικές και οικολογικές ιδιότητες που σχετίζονταν με την ονομασία τους.

Με την ευγενική συνδρομή της κ. Σεβαστής Χατζή, δασκάλας των Αγγλικών τα μετέφρασαν και στα Αγγλικά και θα τα παρουσιάσουν στη γιορτή λήξης του σχολείου.

1/5/1946: Η Διάσκεψη των Παρισίων αποφασίζει την απόδοση των Δωδεκανήσων στην Ελλάδα.

1/5/: Την πρώτη Μαΐου γιορτάζεται η μέρα των εργατών
    Τον Μάιο του 1886 τα εργατικά συνδικάτα στο Σικάγο ξεσηκώθηκαν διεκδικώντας ωράριο εργασίας στις 8 ώρες και καλύτερες συνθήκες εργασίας. Εορτάζεται επίσης και ως μέρα των λουλουδιών και της Άνοιξης. Η μέρα έχει θεσπιστεί ως εργατική απεργία και όλες οι υπηρεσίες και οι επιχειρήσεις παραμένουν κλειστές.

1/5/: Την πρώτη Μαΐου γιορτάζεται η μέρα των εργατών