Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

ab1e1d0cb6ebf397dbaa2f79b89aa17c L

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, με στόχο να δοθεί ένα συμβολικό μήνυμα επαγρύπνησης απέναντι σε ένα πρόβλημα που τα τελευταία χρόνια εντείνεται, επηρεάζοντας την καθημερινότητα ολοένα και περισσότερων μαθητών. Η  βία και ο εκφοβισμός δεν έχουν καμία θέση στην κοινωνία μας και περισσότερο δε, στο σχολικό περιβάλλον. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, ευαισθητοποιημένοι γι΄ αυτή τη μέρα, αφιέρωσαν λίγο χρόνο για να σχηματίσουν στο προαύλιο του σχολείου με τα σώματά τους τη λέξη ”ΕΙΡΗΝΗ” και να φτιάξουν ένα μεγάλο κύκλο, τον ”Κύκλο της καλοσύνης”. Επίσης, μέσα στις τάξεις έγινε ενημέρωση από τους εκπαιδευτικούς για το φαινόμενο της σχολικής βίας και σχολικού εκφοβισμού (bullying). Παράλληλα, στον εσωτερικό διάδρομο του σχολείου τοποθετήθηκε ένα θρανίο με ένα κουτί, όπου οι μαθητές μπορούν να γράψουν ανώνυμα σε χαρτάκια τις φράσεις που έχουν ακούσει και τους έχουν πληγώσει και στη συνέχεια να τα ρίξουν μέσα στο κουτί. Η δράση αυτή θα συνεχιστεί μέχρι την Παρασκευή. Μετά οι φράσεις θα διαβαστούν, θα αποκωδικοποιηθούν και θα γίνει ιδιαίτερη  επισήμανση σε όλους τους μαθητές.

Ωστόσο, χρειάζεται να συνειδητοποιήσουμε όλοι, εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς, πως το σημαντικότερο μέσο για την αντιμετώπιση του bullying είναι η αλληλεγγύη. Η σχολική βία και ο εκφοβισμός πρέπει να μας βρίσκουν όλους απέναντι, ενωμένους και έτοιμους να υπερασπιστούμε κάθε θύμα, χωρίς καμία εξαίρεση και χωρίς καμία προϋπόθεση.