“Οι κανόνες και τα Όρια στη συμπεριφορά των παιδιών” – Ενημέρωση από την Ψυχολόγο του Σχολείου μας

images
Την Παρασκευή 1 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων στις 11.45 π.μ. ενημερωτική συνάντηση της ψυχολόγου μας κας Μαργαρίτη Βασιλικής σε Γονείς & Κηδεμόνες του σχολείου μας με θέμα “Οι Κανόνες και τα Όρια στη συμπεριφορά των παιδιών”. Ειδικότερα η ψυχολόγος μας ανέπτυξε α) Τι σημαίνει οριοθέτηση της συμπεριφοράς του παιδιού;  β) Γιατί χρειάζεται να θέτουμε όρια; γ)Τεχνικές για την αντιμετώπιση της αρνητικής συμπεριφοράς του παιδιού; δ) Τεχνικές για καλύτερη επικοινωνία μεταξύ γονέα-παιδιού; Ακολούθησε διαλογική συζήτηση όπου ακούστηκαν απορίες και προβληματισμοί των γονέων και δόθηκαν συμβουλευτικές οδηγίες προς τους γονείς από την κα Μαργαρίτη. Μελλοντικά η Δ/νση του σχολείου με την Ψυχολόγο θα πραγματοποιήσουν και δεύτερη ενημερωτική συνάντηση εκτός σχολικού ωραρίου, απογευματινές ώρες ώστε να παρευρεθούν περισσότεροι γονείς & κηδεμόνες.
1709317944358
Η κυρία Μαργαρίτη Βασιλική είναι πτυχιούχος Ψυχολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, με  μεταπτυχιακό στην “Παιδαγωγική Ψυχολογια και Εκπαιδευτική Πράξη”, από το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο Αθηνών Δείτε παρακάτω (κλικ στον τίτλο) την παρουσίαση που επιμελήθηκε η κ Μαργαρίτη, με όλες τις χρήσιμες συμβουλές προς γονείς, αλλά και εκπαιδευτικούς.