Την Τρίτη 28-5-2024 το σχολείο μας με τους  μαθητές της Β΄,Γ΄ και Δ΄ τάξης επισκέφθηκε τον οικισμό του Νυμφαίου και συγκεκριμένα το καταφύγιο της καφέ αρκούδας της περιβαλλοντικής οργάνωσης ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ καθώς και το καταφύγιο του Λύκου και του Λύγκα στην Αγραπιδιά.. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο χώρο του καταφυγίου και ενημερώθηκαν για τις αλλαγές στην συμπεριφορά και στον τρόπο ζωής της καφέ αρκούδας, την αναπαραγωγή, την γέννηση και την εκπαίδευση των μικρών, καθώς και για τον χειμέριο λήθαργο για την προστασία τους κατά τον χειμώνα. Για τον τρόπο ζωής τους μέσα στον βιότοπο που ζουν αλλά και τους κινδύνους που αντιμετώπισαν κατά τα παλαιά χρόνια(αρκουδιάρηδες-Τσίρκο) αλλά και στη σημερινή εποχή. Μπόρεσαν να δουν σε πολύ κοντινή απόσταση αρκούδες κατά την διάρκεια της ξενάγησης. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν την Νίκειο Σχολή όπου ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη σχετικά με την δραστηριότητα και την προστασία που προσφέρει ο Αρκτούρος στην καφέ αρκούδα αλλά και στον Λύκο και τον Λύγκα.

20240629 144623

20240629 144651