multiscale

Στόχος του προγράμματος Multiscale EU Civic Education στον ευρωπαϊκό χώρο είναι να προσφέρει μια εμβληματική και ενδιαφέρουσα εμπειρία για να αναθεωρήσουμε το πρόγραμμα σπουδών του σχολείου και να ανανεώσουμε τις πρακτικές της τάξης, της μεθοδολογίας και των υλικών σε όλους τους εκπαιδευτικούς τομείς και τα επίπεδα σχολείων, από μια καινοτόμο προοπτική για την πολιτική δράση που ενισχύει και αναζωογονεί τις προσεγγίσεις του 20ου αιώνα για έναν “κρίσιμο” και “ενεργητικό” παιδαγωγικό πειραματισμό. Στα πλαίσια του παραπάνω προγράμματος μαθητές και μαθήτριες του σχολείου συμμετείχαν στο διαδικτυακό εργαστήριο σε συνεργασία με άλλα  σχολεία της Ελλάδας, της Ιταλίας και της Ρουμανίας υλοποιώντας δημιουργικές δραστηριότητες.

mathites