OUR SCHOOL PLANETARIUM

dome dome students dome up dome inside dome largeearth  solar system

Στα πλαίσια του ομίλου Αστρονομία & STEAM οι μαθητές δημιούργησαν έργα χρησιμοποιώντας την προσέγγιση STEAM. Το πρόγραμμα D.O.M.E. (Design your Own Multimedia learning Environment) τους βοήθησε να χτίσουν το δικό τους πλανητάριο από χαρτόνι!

Επιπλέον, το συγκεκριμένο έργο κινητοποίησε τους μαθητές να αναζητήσουν προβολές από επίσημες πηγές όπως το ΕΥΓΕΝΙΔΕΙΟ  πλανητάριο και το European Southern Observatory, αλλά και να σχεδιάσουν και να δημιουργήσουν τις δικές τους παρουσιάσεις. Αρχικά οι μαθητές έφτιαξαν ένα πλανητάριο σε μικρές διαστάσεις, ώστε να κατανοήσουν την κατασκευή του θόλου και της βάσης. Με το πέρας του έργου, το σχολείο απέκτησε ένα πλήρως λειτουργικό πλανητάριο! Έχει διάμετρο 3 μέτρα και ύψος 2,24 μέτρα, χωρητικότητας 20 μαθητών για να παρακολουθούν προβολές με θέματα αστρονομίας και όχι μόνο!