Τι σημαίνει STEAM; ΕΔΩ

Το πρόγραμμα IN2STE(A)M θέλει να ενσωματώσει μια εκπαιδευτική στρατηγική του 21ου αιώνα για την ανάπτυξη πιο δημιουργικών περιβαλλόντων μάθησης στα δημοτικά σχολεία, μέσω της υιοθέτησης διαθεματικών προσεγγίσεων STE(A)M. Σήμερα, νέες προσεγγίσεις για τη διδασκαλία και τη μάθηση έχουν προκύψει από το STEM με στόχο τη σύνδεσή τους με την καθημερινή ζωή και να βοηθήσουν τους μαθητές να κατανοήσουν και να δράσουν για τις κοινωνικές προκλήσεις. Για το σκοπό αυτό, οι μαθησιακές προσεγγίσεις στο IN2STE(A)M ενσωματώνουν τις διαφορετικές δεξιότητες που πρέπει να μάθουν οι μαθητές σε ένα έργο που έχει αντίκτυπο στον πραγματικό κόσμο και ταυτόχρονα θα τους βοηθήσουν να επιλύσουν προβλήματα και να εργαστούν σε πραγματικά διλήμματα. Το πρόγραμμα IN2STE(A)M παρέχει μια ψηφιακή εργαλειοθήκη η οποία περιλαμβάνει καλά δομημένες και δημιουργικές δραστηριότητες με τη χρήση της τεχνολογίας και πρακτικά παραδείγματα της μάθησης στα πλαίσια του STE(A)M για τη βελτίωση των μαθησιακών αποτελεσμάτων όλων των μαθητών και την καλλιέργεια του ενδιαφέροντος των κοριτσιών από νεαρή ηλικία.

Συντονίστρια Προγράμματος: Νίκου Αντωνία, Ειδική Παιδαγωγός

Συμμετέχοντες Εκπαιδευτικοί: Κουρκούτη Φιλιώ, ΠΕ 08 Εικαστικών  , Χατζηαλεξίου Ευάγγελος, ΠΕ 70 Δασκάλων και Χιονίδου Χριστίνα, ΠΕ 86 Πληροφορικής