Χωρίς τίτλο

8ο & 17ο Δημοτικά Σχολεία Ηλιούπολης                              Ηλιούπολη, 29/05/2020
                                                             Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η
Αρχικά ευχόμαστε σε όλους υγεία, δύναμη και κουράγιο.
Όπως ήδη γνωρίζετε, τη Δευτέρα  1 Ιουνίου του 2020, ξεκινά η επαναλειτουγία των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Σύμφωνα με την υπ’ αρ. 63413/ΓΔ4/26-05-2020 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ και θέλοντας να εξασφαλίσουμε την προστασία των παιδιών και των εκπαιδευτικών λάβαμε τα κατάλληλα μέτρα για την αποφυγή διασποράς του ιού.
Συγκεκριμένα ο τρόπος λειτουργίας των σχολείων από τη Δευτέρα 01-06-2020 περιλαμβάνει τα εξής έκτακτα μέτρα:
-Τα υπάρχοντα τμήματα χωρίστηκαν σε δύο υποτμήματα το καθένα.
– Η προσέλευση των παιδιών θα γίνεται από τις δύο εισόδους της οδού Μεσσηνίας και από την πόρτα του προαυλίου της εκκλησίας από τις 08:00 έως 08:15.
– Τα παιδιά θα πηγαίνουν κατευθείαν στις αίθουσές τους όπου θα τα περιμένει εκπαιδευτικός.
– Τροποποιούνται τα διαλείμματα προκειμένου να περιοριστεί η αλληλεπίδραση μεταξύ μαθητών και μαθητριών.
– Λαμβάνονται όλα τα κατάλληλα μέτρα ασφαλείας και προφύλαξης μαθητών και εκπαιδευτικών όπως αυτά ορίζονται από τις οδηγίες του Υπουργείου Υγείας.
– Η αποχώρηση των παιδιών θα γίνεται με τον εξής τρόπο:
Οι μαθητές των Α΄-Β’ τάξεων θα αποχωρούν από την κεντρική έξοδο του σχολείου.
Οι μαθητές των Γ΄-Δ΄ τάξεων θα αποχωρούν από την έξοδο του προαυλίου της εκκλησίας.
Οι μαθητές των Ε΄- ΣΤ΄ τάξεων θα αποχωρούν από τη μικρή έξοδο της οδού Μεσσηνίας.
-Το ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.
-Το κυλικείο δε θα λειτουργήσει.
Για τον λόγο αυτόν θα πρέπει να φροντίσετε για το κολατσιό των παιδιών.
Επίσης να έχουν ένα μπουκάλι νερό και καπέλο.
Προσοχή! Κάθε παιδί να φέρνει και να χρησιμοποιεί αποκλειστικά τα δικά του προσωπικά αντικείμενα, καθώς δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε ανταλλαγή.
Παρακαλούμε για την αυστηρή τήρηση των παραπάνω προκειμένου να επιτύχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα.
Οι Σύλλογοι Διδασκόντων