ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023-2024

Εκλογές στην τάξη των Ε’ & Στ’

image 25image 30image 28image 29

Οι μαθητές των Ε και Στ’ τάξεων στα πλαίσια του μαθήματος Κοινωνική & Πολιτική Αγωγή, έλαβαν μέρος στις μαθητικές εκλογές της τάξης τους. Μέσω αυτής της διαδικασίας είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τη δημοκρατική διαδικασία, την ψηφοφορία και τη σημασία της συμμετοχής τους στη λήψη αποφάσεων. Οι μαθητικές εκλογές διδάσκουν τους μαθητές την υπευθυνότητα που συνεπάγεται η συμμετοχή σε μια δημοκρατική διαδικασία, καθώς πρέπει να λάβουν σοβαρά υπόψη τις επιλογές τους και τις επιπτώσεις των αποφάσεών τους.

Το ”Λαογραφικό Μουσείο” του Β2

ΛΑΟ3ΛΑΟΑ1 ΛΑΟ1 ΛΑΟ2 ΛΑΟ4

Πειράματα Φυσικής στο σχολείο μας

Οι Ε’ και ΣΤ’ τάξεις παρακολούθησαν στο χώρο του σχολείου το πρόγραμμα Science is fun, που διοργανώνει η Ένωση Ελλήνων Φυσικών.

image 15 image 14

Εργαστήρια Δεξιοτήτων Β’ τάξης

β ταξη2 β ταξη1

Δράση στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων της Β’ τάξης με θέμα τον ”εθελοντισμό-φιλοζωία”. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον εθελοντή κο Βασίλη Μποντζώρλο για τα νυκτόβια πουλιά και την προστασία τους.

Κατασκευή μάσκας

image 17 image 18

Οι μαθητές της Α’ τάξης κατασκεύασαν στο χώρο του σχολείου αποκριάτικες μάσκες με πηλό με τη βοήθεια της ομάδας “Δρω”.

Κατασκευή Χαρταετών

Οι μαθητές των Β’,Γ’ & Δ’ τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να κατασκευάσουν τους δικούς τους χαρταετούς στο χώρο του σχολείου με τη βοήθεια της ομάδας “Δρω”.

image 11 image 12 image 13

Εκμάθηση Ιαπωνικής τεχνικής ζωγραφικής Sumi-e

Οι μαθητές της Ε’ τάξης διδάχθηκαν στο χώρο του σχολείου την ιαπωνική τεχνική Sumi-e (παραδοσιακή ιαπωνική ζωγραφική με μελάνι).

image 43 image 47 image 48

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Ενημερωτική επίσκεψη Οδοντιάτρου στο Ολοήμερο

Επίσκεψη Οδοντίατρος Στοματική Υγιεινή 1 Στοματική Υγιεινή 2

Με αφορμή το πρόγραμμα “Διατροφική Αγωγή” που επεξεργάστηκαν οι μαθητές του Ολοημέρου κατά το σχολικό έτος 2022-2023, την Τετάρτη 7 Ιουνίου, επισκέφθηκε το σχολείο μας η οδοντίατρος κα Βασιλική Καρατζογιάννη με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών για τη στοματική υγιεινή. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το σωστό τρόπο διαφύλαξης της στοματικής τους υγιεινής, τη σημασία της σωστής διατροφής για την υγεία των δοντιών καθώς και για τον ορθό τρόπο βουρτσίσματος των δοντιών. Με βιωματικό τρόπο οι μαθητές μπόρεσαν να λύσουν τις απορίες τους αλλά και να κατανοήσουν τη σημασία της καθημερινής φροντίδας των δοντιών τους μέσα από την ενδιαφέρουσα παρουσίαση της οδοντιάτρου και τις δραστηριότητες που είχε ετοιμάσει για εκείνους.

“Η ημέρα των Φρούτων” και “Η ημέρα των Λαχανικών” στο Ολοήμερο!

ΦΡΟΥΤΟΣΑΛΑΤΑ1 φρουτοσαλατα3 φρουτοσαλατα 2

λαχανοσαλατα

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Διατροφική Αγωγή” στο Ολοήμερο πραγματοποιήθηκαν οι δράσεις “Η ημέρα των Φρούτων” και “Η ημέρα των Λαχανικών”, με σκοπό την υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών. Κάθε παιδί έφερε από ένα φρούτο και από ένα λαχανικό, τα οποία πλύθηκαν, κόπηκαν και τοποθετήθηκαν σε ατομικά ποτηράκια, δημιουργώντας υπέροχες πολύχρωμες μίνι φρουτοσαλάτες και σαλάτες λαχανικών. Μαθητές και εκπαιδευτικοί απόλαυσαν τις υγιεινές τους σαλάτες και ένιωσαν έναν αέρα δροσιάς στο “ποτήρι” τους!

“Μικροί Κηπουροί” στο Ολοήμερο!

κηπος1 κηπος2 κηπος3

Με αφορμή το πρόγραμμα “Διατροφική Αγωγή” στο Ολοήμερο και την ενίσχυση της διατροφικής εκπαίδευσης των παιδιών, οι μαθητές του ολοημέρου έγιναν μικροί κηπουροί. Με τη βοήθεια των υπεύθυνων εκπαιδευτικών, έφεραν και φύτεψαν σπόρους σε μικρά ποτηράκια-γλαστράκια από διάφορες κατηγορίες τροφίμων (όσπρια,φρούτα,λαχανικά). Τα πότιζαν συστηματικά και σιγά-σιγά είδαν τον κόπο τους να ανταμείβεται, καθώς τα γλαστράκια τους άρχισαν να ανθίζουν!

Δράση για την “Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας” από τους μαθητές της Α’ τάξης

.jpg .jpg .jpg

Το νέο χρωματιστό μας προαύλιο!

12-03-2023

image 11 image 10

image 8 image 9

image 5 image 4

image 7 image 6

Η μεταμόρφωση του προαυλίου των σχολείων μας έγινε πραγματικότητα. Η δράση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων των 8ου&17ου Δημοτικών Σχολείων σε συνεργασία με τη Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης. Μαθητές και γονείς με χαρά και πολλή όρεξη κατάφεραν να δημιουργήσουν αυτό το εντυπωσιακό αποτέλεσμα.