Διαδικτυακά μαθήματα

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς,

Όπως ήδη γνωρίζετε, η αναστολή λειτουργίας των σχολικών μονάδων παρατείνεται έως τις 7 Ιανουαρίου, οπότε και η διδασκαλία των μαθημάτων συνεχίζεται κανονικά με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Η διαδικτυακή εκπαίδευση των μαθητών μας, αν και ξεκίνησε με κάποια προβλήματα, εξελίσσεται ικανοποιητικά. Το σύνολο των μαθητών παρακολουθεί ανελλιπώς τα μαθήματά του και η ύλη των μαθημάτων διδάσκεται σύμφωνα με το προσαρμοσμένο στις ειδικές συνθήκες, που βιώνουμε, αναλυτικό πρόγραμμα. Θα ήθελα να τονίσω, τη  σημαντικότητα  της συνεργασίας και της ουσιαστικής επικοινωνίας εκπαιδευτικών-γονέων στην αποτελεσματικότητα της εκπαίδευσης των μαθητών μας.  Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε όμως, ότι η ψηφιακή τάξη λειτουργεί με τους κανόνες της “φυσικής” τάξης και οι μαθητές παρακολουθούν τα μαθήματά τους απερίσπαστοι από εξωτερικούς παράγοντες, διασφαλίζοντας ταυτόχρονα τα προσωπικά δεδομένα μαθητών και εκπαιδευτικών. Τυχόν δε καταγραφή και διακίνηση εικόνας ή ομιλίας προσώπου κατά τη διάρκεια των διαδικτυακών μαθημάτων είναι παράνομη και επισύρει αστικές, ποινικές και διοικητικές κυρώσεις. (Υ.Α.1155692/ΓΔ4/14-11-20) . Αγαπητοί γονείς, σας εύχομαι δύναμη και αντοχές, ώστε να ανταπεξέλθουμε όλοι μαζί  στις απαιτήσεις των ημερών και στους μαθητές μας  απρόσκοπτη διαδικτυακή  επικοινωνία με τους δασκάλους τους.