Καλές πρακτικές διαχείρισης της τάξης

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών, σύμφωνα  με τις διατάξεις των άρθρων 95, 96 του Ν4823/2021 (ΦΕΚ 136 Α΄), πραγματοποιήθηκε συνάντηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας  σε συνεργασία με το 11ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου ,την  Τρίτη 24 Μαΐου 2022 με θέμα « Καλές πρακτικές διαχείρισης της σχολικής τάξης».

Η σωστή διαχείριση της τάξης διαμορφώνει ένα θετικό κλίμα, εξασφαλίζει ίσες ευκαιρίες για όλους τους μαθητές, αναπτύσσει τη συναισθηματική νοημοσύνη τους, προλαμβάνει αλλά και αντιμετωπίζει τις συγκρουσιακές καταστάσεις που δημιουργούνται.

Εισηγήτριες : Σούφλα Δήμητρα ( Εκπ/κος Ειδικής Αγωγής)

Τσώνη Βασιλική ( Εκπ/κος  Ειδικής Αγωγής)

Αντωνίου Ζωή      ( Κοινωνική Λειτουργός )

Γεωργίου Ευτυχία  ( Ψυχολόγος  )

thumbnail 6thumbnail 11thumbnail 10thumbnail 5thumbnail 4

Υγεία και Άθληση

1132

Στα πλαίσια των Εργαστηριών Δεξιοτήτων « Ζω Καλύτερα – Ευ Ζην» οι μαθητές της Στ΄ τάξης  και της Ε΄ τάξης του Σχολείου μας, πραγματοποίησαν, στις 4 Μαΐου 2022, εκδρομή στο Emileon. Εκεί πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες από εξειδικευμένους προπονητές του Emileon. Στη συνέχεια, οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς ανέλυσαν  τα οφέλη που προσφέρει ο αθλητισμός ,στην σωματική, πνευματική και ψυχική υγεία του παιδιού ( Νους υγιής εν σώματι υγιή). Τέλος, δεν μπορούσε να μην συζητηθεί ότι, η σωστή και ισορροπημένη διατροφή σε συνδυασμό πάντα με άσκηση επιτυγχάνει γρήγορα αποτελέσματα στο σώμα, στο μυαλό, στη διάθεση, στην ενέργεια και στην αποδοτικότητά των μαθητών.

Δημοσιεύθηκε στη Γενικά | Σχολιάστε

Etwinning – Ανταλλαγή γραμμάτων με μαθητές της Ιταλίας.

mpoympoylh 4Στα πλαίσια του etwinning και του έργου που υλοποιεί στο σχολείο μας  η καθηγήτρια Αγγλικών κα Μπουμπούλη Παναγιώτα, πραγματοποιήθηκε ανταλλαγή γραμμάτων με μαθητές της Ιταλίας. Οι μαθητές του σχολείου μας έγραψαν γράμματα και κάρτες στα Αγγλικά, τα οποία στείλαμε σε δημοτικό σχολείο της Ιταλίας και οι μαθητές του σχολείου εκείνου απάντησαν ονομαστικά στα γράμματα τους.
Έτσι οι μαθητές μας πέρα από την εξάσκηση των αγγλικών τους, διεύρυναν τις γνώσεις τους για τον πολιτισμό, την κουλτούρα και τις συνήθειες άλλων λαών, κάτι που είχε επαναληφθεί και τον Δεκέμβρη με ανταλλαγές καρτών με μαθητές της Ισπανίας και της Τουρκίας.

mpoympoylh 2   20220506 121344 mpoympoylh 3

mpoympoylh

Συναισθηματική Νοημοσύνη

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών, σύμφωνα  με τις διατάξεις των άρθρων 95, 96 του Ν4823/2021 (ΦΕΚ 136 Α΄) και τις διατάξεις του άρθρου 16,  του Π.Δ. 79/2017 όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 23 του Ν.4559/2018., πραγματοποιήθηκε συνάντηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας την Τρίτη 29 Μαρτίου, με θέμα: Συναισθηματική Νοημοσύνη. Εισηγήτρια του σεμιναρίου ήταν η εκπαιδευτικός Παράλληλης στήριξης  Σπυριάδου Ελένη.

Η Αληθινή Ιστορία του Εμμανουέλ

Καλό Πάσχα!

Οι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί και η Διευθύντρια του σχολείου μας εύχονται σε όλους Καλό Πάσχα με υγεία και χαρά!

IMG 20220415 111327
IMG 20220415 090516 IMG 20220415 090525