Εκπαιδευτική εκδρομή της έκτης τάξης του σχολείου μας.

Την Πέμπτη 16 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη εκπαιδευτική εκδρομή της έκτης τάξης.

Αρχικά οι μαθητές και των δύο τμημάτων της Έκτης τάξης. είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το εντυπωσιακό Πλανητάριο του ιδρύματος Ευγενίδου.  Με την υπερσύγχρονη οθόνη ταξίδεψαν μέχρι το διάστημα, γνώρισαν ακραία καιρικά φαινόμενα με κορυφαίο το Βόρειο Σέλας. Στην συνέχεια επισκέφτηκαν την Βουλή των Ελλήνων , ενημερώθηκαν για την ιστορία του κτιρίου, για το πολίτευμα μας , το νομοθετικό σώμα της χώρας μας, έκατσαν στα έδρανα των βουλευτών και περιηγήθηκαν στον εκθεσιακό χώρο της Βουλής που είχε ως θέμα την ζωή του Ρήγα Φεραίου. Μετά περπάτησαν  στον Εθνικό Κήπο θαυμάζοντας την ποικιλία και την αφθονία του πράσινου που υπάρχει, είδαν το ηλιακό ρολόι με τελικό προορισμό   το Ζάππειο Μέγαρο. Ικανοποιημένοι  οι μαθητές γεμάτοι εντυπώσεις επέστρεψαν στα σπίτια τους.

File from ntasouli