Συλλογή χρησιμοποιημένων τηγανέλαιων

Σας ενημερώνουμε ότι εκτός από την συλλογή μπαταριών και πλαστικών πωμάτων, ξεκίνησε στο σχολείο μας και η συλλογή χρησιμοποιημένων τηγανέλαιων και ληγμένων λαδιών. Μ΄αυτό τον τρόπο αποφεύγουμε την απόρριψη  των λαδιών στο περιβάλλον που είναι καταστροφική για τα υδάτινα οικοσυστήματα (θάλασσα, υπόγεια νερά κλπ). Επί πλέον τα χρησιμοποιημένα λάδια σε ειδικές μονάδες μετατρέπονται σε βιοκαύσιμα, που είναι πιο φιλικά προς το περιβάλλον από τα ορυκτά καύσιμα. Τέλος η σχολική μονάδα εκτός από την ηθική ικανοποίηση για τη συμμετοχή στην μείωση του περιβαλλοντικού προβλήματος και την ανάπτυξη της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών, έχει ανταποδοτικά ωφέλη ανάλογα με την συλλεγμένη ποσότητα  λαδιών σε γραφική ύλη κ.ά.

Το χρησιμοποιημένο λάδι το τοποθετούμε σε ένα πλαστικό μπουκάλι 500ml ή 1L, ή 1,5L, ή 4L. Τυλίγουμε το καπάκι με ένα κομμάτι πλασική μεμβράνη και μεταφέρουμε το μπουκάλι στο σχολείο όπου υπάρχει ο ειδικός κάδος.