Τοποθέτηση εξωτερικού απινιδωτή στο σχολείο μας

hero202320241017 091234Είμαστε στην πολύ ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι την Παρασκευή 18  Οκτωβρίου θα τοποθετηθεί αυτόματος εξωτερικός απινιδωτής στο σχολείο μας.

Ο Αυτόματος Εξωτερικός Απινιδωτής (Automated External Defibrillator), είναι ένα απαραίτητο εργαλείο της Βασικής Υποστήριξης της Ζωής (Basic Life Support) για την αντιμετώπιση θυμάτων καρδιακής ανακοπής.

Ευχαριστούμε θερμά την Ανθρωπιστική Οργάνωση «KIDS SAVE LIVES» και την Attica Bank για την προσφορά του απινιδωτή.

Το σχολείο μας θα συμμετάσχει για δεύτερη συνεχή χρονιά στο εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας  Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας “KIDS SAVE LIVES & iSAVElives for schools”, με σκοπό τη δωρεάν εκπαίδευση μαθητών και εκπαιδευτικών στη χρήση του απινιδωτή και στην παροχή πρώτων βοηθειών.