ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες.
Ύστερα από απόφαση της Περιφέρειας Αττικής τα Σχολεία θα παραμείνουν κλειστά τη Δευτέρα και Τρίτη, 24 & 25 Ιανουαρίου λόγω κακοκαιρίας.
Κατά τις ημέρες αυτές θα λειτουργήσει η τηλεκπαίδευση μέσω της πλατφόρμας WEBEX. Θα εφαρμοσθεί το πρόγραμμα μαθημάτων της δια ζώσης διδασκαλίας, έναρξη, λήξη και διαλείμματα.
Στο ιστολόγιο του Σχολείου έχουν αναρτηθεί οι διευθύνσεις WEBEX των Διδασκόντων. Θα υπάρξουν αλλαγές του προγράμματος λόγω ασθενούντων εκπαιδευτικών από covid19 και άλλες άδειες.
Επισημαίνουμε ότι σύμφωνα με το ισχύον νομικό πλαίσιο, η παροχή εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, εφόσον οι εκπαιδευτικοί αδυνατούν να την παράσχουν με δικά τους μέσα και ψηφιακούς πόρους, πραγματοποιείται με χρήση του εξοπλισμού και των υποδομών του Σχολείου, υπό την προϋπόθεση βέβαια πως η πρόσβαση των εκπαιδευτικών στους χώρους του Σχολείου είναι δυνατή και ασφαλής λόγω των καιρικών συνθηκών. Αν υπάρξει δυσκολία σύνδεσης με τις ψηφιακές τάξεις των εκπαιδευτικών, αυτό θα οφείλεται σε αδυναμία πρόσβασης στους χώρους του Σχολείου ή προβλήματα συνδεσιμότητας. Επίσης είναι πιθανό να εμφανισθούν δυσλειτουργίες λόγω αδυναμίας του δικτύου του Σχολείου να υποστηρίξει συνδέσεις δώδεκα Διδασκόντων ταυτόχρονα ή και της ίδιας της πλατφόρμας, καθώς θα λειτουργούν το ίδιο διάστημα όλες οι εκπαιδευτικές βαθμίδες.
Εφόσον η πρόσβαση στους χώρους του Σχολείου είναι ασφαλής, το Σχολείο θα συνεχίσει τη διοικητική του λειτουργία, καθώς και την εξ αποστάσεως εκπαίδευση με χρήση των υποδομών του από τους εκπαιδευτικούς που θα μπορέσουν να μετακινηθούν σε αυτό.