Σε νοσοκομεία τα φρούτα, λαχανικά και γάλα που προορίζονταν για τα σχολεία.

Φέτος, η εφαρμογή του τρέχοντος προγράμματος (σχολικό έτος 2019/2020) έχει επηρεαστεί από το κλείσιμο σχολείων σε όλη την ΕΕ λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.
Τα προϊόντα μπορεί να δωρίζονται σε νοσοκομεία, φιλανθρωπικές οργανώσεις, τράπεζες τροφίμων και παρόμοιες οργανώσεις, ώστε να φτάσουν σε αυτούς που τα έχουν ανάγκη.
Ο Επίτροπος Γεωργίας Γιάνους Βοϊτσιεχόφσκι δήλωσε σχετικά: ” Είμαστε περήφανοι για τα θρεπτικά, ασφαλή και υψηλής ποιότητας τρόφιμα που παράγουν οι αγρότες μας. Χάρη στο πρόγραμμα της ΕΕ για τα σχολεία, τα παιδιά μαθαίνουν για τη διατροφή και τη γεωργία και παράλληλα υιοθετούν υγιεινές διατροφικές συνήθειες. Έχουμε λάβει μέτρα ώστε στο φετινό πρόγραμμα να ληφθεί υπόψη ότι πολλά σχολεία σε όλη την Ευρώπη αναγκάστηκαν να κλείσουν λόγω της πανδημίας του κορονοϊού. Πρέπει όμως να κοιτάξουμε μπροστά, να ετοιμαστούμε για το μέλλον και να στείλουμε ένα ισχυρό μήνυμα ότι, αφού γυρίσουμε όλοι μαζί σελίδα, η ζωή θα συνεχιστεί”.
esos.gr