Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ, Κ. ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ, ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

Ο Παγκόσμιος πρωταθλητής, Κ. Φιλιππίδης, επισκέφθηκε στις 24-4-18 το Σχολείο και μίλησε στα παιδιά.
Τον ευχαριστούμε θερμά.
Ευχαριστούμε θερμά και τον Γονέα, κ. Α. Λελεκίδη,για τη διοργάνωση της εκδήλωσης.

Ο Κώστας Φιλιππίδης είναι αθλητής του άλματος επί κοντώ. Ανήκει στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο.
Γεννήθηκε στις 26 Νοεμβρίου 1986 στην Αθήνα. Είναι πτυχιούχος του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών – τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων.
Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου του 2014, στο Σόποτ της Πολωνίας, ο Φιλιππίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, με άλμα στα 5,80 μέτρα. Ψηφίστηκε ως ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής στίβου για το 2014.
Τον Μάρτιο του 2017 κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που διεξήχθη στο Βελιγράδι, βελτιώνοντας το πανελλήνιο ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος, με άλμα στα 5,85 μέτρα.