ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ

Πρωτόγνωρη εμπειρία για τα παιδιά αλλά και για τους διδάσκοντες η σημερινή επίσκεψη, ύστερα από πρόσκληση του Σχολείου, του κ. Μαρκοστάμου, εκπροσώπου του Πανελληνίου Συνδέσμου Τυφλών. Ο κ. Μαρκοστάμος όντας και ο ίδιος τυφλός από δέκα χρονών- πριν είχε ασθενή όραση- μίλησε στους μαθητές για την καθημερινότητα των ατόμων με αυτήν την αναπηρία, για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν αλλά και τους τρόπους που προσπαθούν να επιβιώσουν σε μια όχι και τόσο φιλόξενη πολιτεία. Έδειξε στα παιδιά απλές τεχνικές ενός οδηγού τυφλών και απάντησε σε καταιγιστικά και εύστοχα ερωτήματά τους. Χαρακτηριστικό είναι πως είχε περάσει η σαραντπεντάλεπτη παρουσίαση και το διάλειμμα, είχε αρχίσει η επόμενη ώρα αλλά οι μαθητές ήθελαν να συνεχιστεί το πρόγραμμα. Ο κ. Μαρκοστάμος είναι νομικός στο επάγγελμα, είναι γνώστης τεσσάρων μουσικών οργάνων και παράλληλα δραστηριοποιείται στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κοινωνικού συνόλου για τα ζητήματα των τυφλών. Ολοκληρώνοντας την παρουσίαση αποσπάσαμε τη δέσμευσή του ότι παρά το βεβαρημένο πρόγραμμά του θα επανέλθει στο Σχολείο το σχολικό έτος 2013-14 για ενημέρωση.
Τον ευχαριστούμε θερμά.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.