Τεχνική των Μικρών βιβλίων

Οι μικροί μαθητές της Τάξης Υποδοχής Ι του σχολείου μας, αφού ολοκλήρωσαν την εκμάθηση της αλφαβήτας, πειραματίστηκαν πάνω στην τεχνική των Μικρών βιβλίων δημιουργώντας τα δικά τους Μικρά βιβλία των γραμμάτων. Τα Μικρά βιβλία- τεχνική του Φρενέ– είναι μια πρόταση δημιουργικής γραφής που μπορεί να ενσωματωθεί σε προγράμματα για την ελεύθερη έκφραση των μαθητών. Μέσω αυτής οι μαθητές αυτενεργούν και συνεργάζονται για να δημιουργήσουν ένα έργο που απευθύνεται και στους υπόλοιπους συμμαθητές τους. Παράλληλα αναπτύσσουν τις δεξιότητες της γραφής και της ανάγνωσης μέσα σε πραγματική περίσταση επικοινωνίας διότι τους δίνεται πραγματικό κίνητρο για τη χρήση της γλώσσας, εφόσον πρόκειται να γράψουν για να διαβαστούν.

Αγαθή Σιχλιμίρη