ΘΕΜΑΤΙΚΗ ENOTHTA:¨ Ζω καλύτερα-Ευ Ζην¨ .
Τίτλος : «Κάθε αλλαγή μία φωτεινή αρχή!»
Υλοποιήθηκε κατά τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο.
Στόχευσε στην κοινωνικο-συναισθηματική υποστήριξη και ενδυνάμωση των μαθητών σε περιόδους αλλαγών. Ειδικότερα, επικεντρώθηκε στο ζήτημα της μετάβασης, της υποδοχής και των διεργασιών ομαλής προσαρμογής των μαθητών/-τριών στο Νηπιαγωγείο και στην Α΄ Δημοτικού. Σε δύο σημαντικές επομένως, στιγμές στη ζωή τους, καθοριστικές για την ψυχοκοινωνική εξέλιξη και τη σχολική τους πορεία και πρόοδο. Στόχευσε στην καλλιέργεια δεξιοτήτων για την ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας, τη διαχείριση, ομαλή μετάβαση και προσαρμογή στις αλλαγές που επιφέρει η πρώτη φοίτηση ή η φοίτηση σε νέο σχολείο (αλλαγή εκπαιδευτικής βαθμίδας). Η προσέγγιση αυτή έγινε μέσα από μία θετική, αισιόδοξη και οραματική προοπτική που επενδύει στα αποθέματα δεξιοτήτων, ικανοτήτων, αξιών και εμπειριών των μαθητών/-τριών, στη σύνδεση με την ομάδα των συνομηλίκων και το χώρο του νέου σχολείου ως τόπου χαράς και δημιουργίας, και τελικά, στην καλλιέργεια δεξιοτήτων του 21ου αιώνα και δεξιοτήτων ζωής και του νου, με έμφαση στην ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας. Στόχος να αντέχουν και να διαχειρίζονται τις «αλλαγές» της ζωής και μέσα από αυτές να εξελίσσονται και να προοδεύουν.
Σε αυτό το πλαίσιο οργανώθηκαν δραστηριότητες που ενισχύουν τη συνεργασία και το κλίμα αλληλοσεβασμού και αλληλοκατανόησης και βέβαια οργανώθηκε επίσκεψη στο 12ο Δημοτικό Σχολείο. Ευχαριστούμε για την πολύ καλή συνεργασία και το καλωσόρισμά τους. Οργανώθηκαν δραστηριότητες που με πολύ χαρά ανταποκρίθηκαν από κοινού!
![428956129 794190589403954 273451827380893273 n](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/428956129_794190589403954_273451827380893273_n-225x300.jpg?x65086)
![97769e3d 9e01 494a 8860 a3d305aa93d1](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/97769e3d-9e01-494a-8860-a3d305aa93d1-169x300.jpg?x65086)
![5d455fe3 86cd 49d8 9fd9 e8d2a8c22874](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/5d455fe3-86cd-49d8-9fd9-e8d2a8c22874-169x300.jpg?x65086)
![e4fc3833 fa60 436c 9f04 40d83de49656](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/e4fc3833-fa60-436c-9f04-40d83de49656-225x300.jpg?x65086)
![31ca7e7f 5796 4f93 8928 06e92164475a](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/31ca7e7f-5796-4f93-8928-06e92164475a-225x300.jpg?x65086)
![63c62d72 c015 4ec5 b633 e5316c92ec21](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/63c62d72-c015-4ec5-b633-e5316c92ec21-225x300.jpg?x65086)
![d3dcf9e6 ba5d 4325 a161 cd2c3e46a56e](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/d3dcf9e6-ba5d-4325-a161-cd2c3e46a56e-225x300.jpg?x65086)
![75c50270 751b 4a4e be25 a82fc9336992](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/75c50270-751b-4a4e-be25-a82fc9336992-225x300.jpg?x65086)
![4c4e9ebd 0f19 4e1f 9ada b1ceaac298bc](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/4c4e9ebd-0f19-4e1f-9ada-b1ceaac298bc-225x300.jpg?x65086)
![87d7de41 881e 4603 8865 caa548b3a5c3](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/87d7de41-881e-4603-8865-caa548b3a5c3-225x300.jpg?x65086)
![2a924cc2 8c7a 4dbd a657 b8a0cede50f1](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/2a924cc2-8c7a-4dbd-a657-b8a0cede50f1-225x300.jpg?x65086)
![b6e89914 3fdc 429d 9b6f 144252f1ad87](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/b6e89914-3fdc-429d-9b6f-144252f1ad87-225x300.jpg?x65086)
![1d97d1ad 5010 452e 987f e35a054ea41a](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/1d97d1ad-5010-452e-987f-e35a054ea41a-e1712131164739-300x225.jpg?x65086)
![1e4bf19c fd0e 43d1 a44e 997b5403e85f](https://blogs.sch.gr/15niptrip/files/2024/04/1e4bf19c-fd0e-43d1-a44e-997b5403e85f-225x300.jpg?x65086)