Μαρ 24

Χτίζουμε τοίχο στην παραβατικότητα

Παραβατικότητα
Την Παρασκευή 29 Μαρτίου δύο τμήματα της Α’ τάξης είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε δράσεις στο Θεματικό Πάρκο “Χτίζουμε τοίχο στη νεανική παραβατικότητα” στην Αγορά Αργύρη, που συνδιοργανώθηκε από τη Γενική Περιφερειακή Αστυνομική Διεύθυνση Δυτικής Ελλάδας, τη Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και τη Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας. Αξιωματικοί και ψυχολόγοι της Ελληνικής Αστυνομίας μίλησαν στους μαθητές για την παραβατικότητα ανηλίκων και την ασφάλεια του διαδικτύου. Επίσης οι μαθητές πήραν μέρος σε βιωματικό παιχνίδι σχετικά με τη στάση τους απέναντι στο bullying και έπαιξαν παιχνίδι εικονικής πραγματικότητας με θέμα τη σωστή χρήση του διαδικτύου. Τέλος έγραψαν τα δικά τους συνθήματα κατά της βίας πάνω σε χάρτινα τουβλάκια υψώνοντας έτσι τον δικό τους τοίχο απέναντι στη νεανική παραβατικότητα. Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία!
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κούνα Ελένη