“Δημιουργώντας μια Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης”

Στο πλαίσιο του e-Twinning, το οποίο αποτελεί την κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης, το Δ΄1 τμήμα του 15ου Δ.Σ. Ευόσμου συνεργάστηκε με σχολεία της Γαλλίας, Ισπανίας, Ρουμανίας, Πολωνίας, Πορτογαλίας και Τουρκίας για την υλοποίηση του προγράμματος: “Δημιουργώντας μια Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης”.

Σκοπός αυτής της συνεργασίας ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριων σε θέματα σχετικά με την Παγκόσμια Ειρήνη. Τα παιδιά όλων των σχολείων αποτύπωσαν τα χεράκια τους σε λευκό χαρτί και πάνω σε κάθε χεράκι έγραψαν τα μηνύματά τους για την Ειρήνη και στην Ελληνική Γλώσσα και στην Αγγλική.
Στη συνέχεια οι συμμετέχουσες χώρες αντάλλαξαν τα χεράκια με τα μηνύματα και κάθε μία δημιούργησε το δικό της κολάζ, το οποίο αναρτήθηκε στην αίθουσα της τάξης, στην ιστοσελίδα και στους διαδρόμους του σχολείου.
Απώτερος σκοπός τους ήταν η διάχυση των μηνυμάτων τους προς τους συμμαθητές τους, τους δασκάλους τους και τους γονείς τους.

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.