Μαθαίνοντας για τον Ναό της Ενορίας μας!

ΞΥΛΟΓΛΥΠΤΟ ΤΕΜΠΛΟ

Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του προγράμματος ‘’Βιώσιμη πόλη’’, αναζήτησαν πληροφορίες για τον Ναό της Πολιούχου προστάτιδας Αγίας Παρασκευής και για την εκκλησία της γειτονιάς τους, τον Ναό του Αγίου Νεκταρίου. Διαπίστωσαν όμως ότι, ενώ για την Αγία Παρασκευή υπήρχαν πολλές πληροφορίες, για τον Ναό της ενορίας τους δεν υπήρχε κάποια πηγή για να αντλήσουν τα στοιχεία που επιθυμούσαν και να απαντηθούν οι απορίες τους. Τότε, με τη βοήθεια και την παρότρυνση των εκπαιδευτικών τους ,σκέφτηκαν να γίνουν οι ίδιοι μικροί ιστορικοί, να καταγράψουν τις απορίες τους και να αναζητήσουν μαρτυρίες στα πρόσωπα των ανθρώπων που υπηρετούν τον ναό από την ίδρυση του και γνωρίζουν με λεπτομέρειες την ιστορία του. Έτσι σε συνάντηση με τον ιερέα πατέρα Χριστόδουλο Μάνια, τον επίτροπο κ. Δημήτριο Λάμπρου και τη σύζυγό του έθεσαν τα ερωτήματά τους, άντλησαν πληροφορίες και καταγράφοντας τες, δημιούργησαν  το κείμενο που ακολουθεί, το οποίο σε έντυπη μορφή μοιράστηκε στους μαθητές των δύο τμημάτων, αλλά και σε όλους τους εκπαιδευτικούς για συζήτηση και ενημέρωση στις τάξεις τους.